Emma Hamilton kifinomult erotikus előadóművészetével bűvölte el Lord Nelsont
2018. április 26. 18:51 Jeki Gabriella
Korábban
Emma és a nápolyi partok védelmezője mélységesen egymásba gabalyodik
A kor legnagyobb botrányát mégis Lord Horatio Nelson és Emma viszonya jelentette. Bár tényleges szerelmi viszonyuk csupán hat évig tartott, mégis átalakította egész életüket, a társadalomban betöltött pozíciójukat, illetve azt, ahogy a közvélemény látta őket. Lord Nelson és Emma először 1793. szeptember 12-én találkozott egymással, amikor a Nápolyi és a Szicíliai Királyság csatlakozott a Franciaország elleni első koalícióhoz, és a britek Nelson kapitányt küldték a nápolyi partok védelmére. A nagykövetné asszony férje oldalán volt jelen a flotta tisztjeit üdvözlő fogadáson.
A következő öt évben Nelson visszavonult Norfolkba, majd altengernagyként (ez volt a Királyi Haditengerészet hatodik legmagasabb rendfokozata) tért vissza Nápolyba. A nílusi csata és több ütközet győztesét élő legendaként üdvözölték. Nelsont lenyűgözte Lady Hamilton személyisége. Feleségének, Fanny-nak azt írta, hogy Emma „olyan kedves viselkedésű fiatal nő, aki megbecsüli azt a rangot, amelyhez felemelkedett". Bár Nelsont a háború igencsak megviselte (egyik szemét, legtöbb fogát és jobb karját, miközben gyakran köhögött, és látványosan megöregedett) Emma szenvedélyesen csodálta. „Soha, soha semmi nem volt fele annyira olyan dicsőséges vagy teljes Ön nélkül” – írta neki levélben Lady Hamilton, érkezése előtt. – „Szinte elájultam, amikor meghallottam az örömteli híreket a csatákról... Büszkén sétálok és szinte a föld felett járok, mert ugyanabban az országban születhettem, mint a győztesünk, Ön. Felkészítjük az ön lakrészét... Sir William és én türelmetlenül várjuk, hogy átölelhessük.”
Emma öltözködésében is kitett magáért Lord Nelson fogadására. Ahogy visszaemlékezéseiben fogalmazott, ruházata tetőtől-talpig Nelsonnak szólt. A kendője kék alapszínben pompázott, rajta arany horgok díszelegtek, és fülbevalói is Nelson horgonyait szimbolizálták. Amikor Nelson szeptemberben érkezett, Emma látványos módon üdvözölte és azonnal elbájolta, meghódította őt. Az idő előtt öregedő férfit önfeláldozóan gondjaiba vette, és ápolni kezdte a férje házában. Hamarosan egymásba szerettek és viszonyuk lett, amit az idős férj, Sir William is eltűrt, sőt, bátorított, hiszen igencsak tisztelte és csodálta a nagy hősként ünnepelt Nelsont. Hamarosan Nelson, Emma és Sir William egy hatalmas házat kölcsönöztek Palermóban, ahová beköltözették Emma anyját és számos angol barátjukat is. Az angol sajtó pedig elkezdett rendszeresen cikkezni a nemzeti hős Nelson és Lady Hamilton „közeli barátságáról”.
Válaszként Nelson felesége, Frances „Fanny” Nisbett könyörgésbe fogott. Szerette volna meglátogatni férjét, ám az határozottan visszautasította, hiszen minden figyelmét Emma kötötte le. Bár Nelson és Emma is tisztelték házastársukat, házasságuk mégsem nyújtotta számukra azt a romantikát és izgalmat, amire vágytak és amit partnerüktől reméltek. Nelson és Emma kapcsolata azonban tele volt érzelmekkel, temperamentummal és humorral, valamint határtalan energiával, ambícióval, amit a hírnév csak még inkább megfűszerezett. Érzéseiket tovább fokozta a franciákkal szembeni küzdelem izgalma, miközben mélyen egymásba szerettek. Így 1800 májusának elején Emma már terhes volt Nelson gyermekével: 1801. január 31-én egy leányt szült férje londoni házában, a Clarges Street-en, a Piccadilly negyedben, aki a különleges, Horatia Nelson nevet kapta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás 09:50
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor 08:20
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó tegnap
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban tegnap
- Minusz 60 fok és 160 km/h-s szél, Isten hozta az Antarktiszon tegnap
- Két császárt győzött le egyszerre Napóleon az austerlitzi csatában tegnap
- Különleges bélyeggel emlékezik Harry Houdini világhírű bűvészre a Magyar Posta tegnap
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle tegnap