Elkapta a lövészároklázat, majd a somme-i csatában sebesült meg a Micimackó írója
2021. január 18. 12:34 MTI
139 éve, 1882. január 18-án született Londonban Micimackó "szülőatyja", A. A. (Alan Alexander) Milne. A Micimackó Magyarországon 1935-ben jelent meg Karinthy Frigyes humort sugárzó magyarításában, szinte minden létező nyelvre lefordították, még eszperantóra és latinra is. Az utóbbi a magyar születésű, végül Brazíliában letelepedett Lénárd Sándor műve, és máig egyetlen latin nyelvű könyvként szerepelt a New York Times bestseller-listáján.
Korábban
A skót származású író a tanár szülei által alapított londoni iskolába járt, majd Cambridge-ben tanult matematikát (élete végén a Micimackó kéziratát a kollégium könyvtárára hagyományozta). Első irodalmi próbálkozásai a Punch szatirikus hetilapban jelentek meg, tanulmányai befejeztével a lapnál helyezkedett el.
Milne ismert pacifista volt, az első világháború kitörése után azonban besorozták (a francia fronton szerzett élményeiből született 1934-ben a háborút elítélő Peace With Honour című műve), a Somme-i csatában is részt vett, ahol 1916. július 7-én megsérült. Korábban egyébként a legtöbb katonához hasonlóan a tetvek által terjesztett fertőző betegséget, a lövészároklázat is elkapta.
A sikert 1924-ben kiadott Amikor még kicsik voltunk és az 1927-es Hatévesek lettünk című verseskötet hozta meg számára. A világhírnevét és a halhatatlanságot a minden korosztály számára alapolvasmányt jelentő, könyv alakjában 1926-ban napvilágot látott Micimackónak köszönheti. Micimackó (angolul Winnie the Pooh) "hivatalos születésnapja" is ismert: Christopher Robin (vagyis az író fia) 1921. augusztus 21-én kapta első születésnapjára játékmackóját.
A folytatás, a Micimackó kunyhója 1928-ban jelent meg, a Micimackó-könyvek elmaradhatatlan kísérői Ernest H. Shepard illusztrációi. Milne 1952-ben megbetegedett, hátralévő éveit mozgássérülten élte le sussexi otthonában, ahol 1956. január 31-én halt meg.

A Micimackó Magyarországon 1935-ben jelent meg Karinthy Frigyes humort sugárzó magyarításában, szinte minden létező nyelvre lefordították, még eszperantóra és latinra is. Az utóbbi a magyar születésű, végül Brazíliában letelepedett Lénárd Sándor műve, és máig egyetlen latin nyelvű könyvként szerepelt a New York Times bestseller-listáján. A Micimackót számtalanszor vitték színpadra, Walt Disney rajzfilmet készített belőle - sőt, a Disney-cég 2001-ben 240 millió fontért 2026-ig, a szerzői jog lejártáig teljes egészében megszerezte a népszerű mesehőssel kapcsolatos rajzfilmkiadási és egyéb jogokat.
A. A. Milne fia, Christopher Robin eredeti plüssállatai: Tigris, Kanga, Micimackó, Füles és Malacka. Zsebibaba is az eredeti játékok közé tartozott, ő azonban az 1930-as években egy sussexi gyümölcsösben elveszett. Nyuszi és Bagoly nem plüssállatokon alapultak, míg Ürge a Disney-féle adaptáció újítása volt. (kép forrása: Wikimedia Commons)
A világ legnépszerűbb medvéjének csillaga van a hollywoodi hírességének sétányán, Budapesten utcát neveztek el róla. A Micimackó a múlt század legnépszerűbb regényei közül a tizenhetedik, idehaza A Nagy Könyv című olvasásnépszerűsítő mozgalomban bekerült a legjobb tizenkettő közé.
A csekély értelmű medvebocs és barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly természetesen emberi karakterek, a Százholdas Pagonyban zajló történetekben magára és embertársaira, kissé nevetséges erényeikre és nemkívánatos gyarlóságaikra ismerhet az olvasó.
Számos ország a tanrendjébe is bevette Milne művét, amely filozófiai értekezéseket is ihletett. A Micimackó első kiadása 1995-ben 6750 fontért kelt el egy árverésen, az eredeti illusztrációkért 2008-ban 370 millió forintnak megfelelő összeget fizettek. Milne ismert volt színpadi szerzőként is, több mint huszonöt színdarabja született, számos regényt, novellát és verset írt, a Micsoda négy napból Angliában film készült.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Titanic
- Elhalasztották a Titanic távírójának felszínre hozatalát a világjárvány okán
- Haláláig prédikált az önfeláldozó lelkész, aki a Titanic utasait mentette
- A sarki fényeket okozó geomágneses viharok is elősegíthették a Titanic vesztét
- A Lincoln-merénylettől a Titanic megjósolt végzetéig – hét bizarr történelmi véletlen
- A távírászok durva vitája is akadályozta a Titanicot a segítségkérésben
- A felszínre hoznák a Titanic távíróját, amellyel a hajó segélyhívásait küldte
- Új nemzetközi szerződés védi a Titanic roncsait
- Jelentősen romlott az Atlanti-óceán mélyén nyugvó Titanic állapota
- A vártnál kevesebbért kelt el árverésen egy életmentő sétabot a Titanicról
- Örökre magányos maradt a fényűző, ám önpusztító életmódot folytató Csortos Gyula 09:16
- Szabadságot és káoszt hoztak Gorbacsov reformjai a Szovjetunió lakosaira tegnap
- Barlangjáratokkal kerülhették meg a fagyos időjárást a selyemúton utazók India és Kína között tegnap
- Ritka, rendkívül értékes ókori görög pénzérmét foglaltak le a török hatóságok tegnap
- Egy évszázada feledésbe merült őslénytemetőt fedeztek fel újra Erdélyben tegnap
- Az operaértő budapesti közönség hiányát orvosolandó rendezték meg az első Operabált tegnap
- A burleszkhez szokott nézők halálra rémültek a King Kong 1933-as tesztvetítésén tegnap
- Két év múlva megkezdik az Anglia normann meghódításának emléket állító bayeux-i kárpit restaurálását tegnap