Eladó Marie Curie Párizs melletti háza, a lengyel állam megvásárolná
2021. május 12. 11:50 MTI
Lengyelország megvenné Marie Skłodowska-Curie Nobel-díjas lengyel kémikus és fizikus Párizs melletti, jelenleg eladó házát és művelődési központot létesítene ott – erősítette meg kedden Piotr Müller lengyel kormányszóvivő.
Korábban
A lengyel sajtó hétfőn számolt be arról, hogy a Saint-Rémy-les-Chevreuse községben található ház eladó. Mateusz Morawiecki kormányfő aznap este a Twitteren megírta: lépéseket tett a ház megvásárlására.
A kormányszóvivő kedden egy tévéinterjúban kifejtette: a miniszterelnök utasította a párizsi lengyel nagykövetséget, hogy kezdeményezze a ház megvásárlását.
A ház nemcsak Skłodowska-Curie tudományos munkája, hanem a lengyel nemzeti büszkeség szimbóluma is – jelentette ki Piotr Müller. Ha sikerül a vásárlás, a Nobel-díjas tudós munkáját, valamint újabb lengyel tudományos sikereket is bemutató művelődési központot létesítenének az épületben.
Több lengyel politikus hétfőn arról beszélt, hogy a központ új esélyt jelentene Lengyelország Franciaországhoz fűződő történelmi kapcsolatának felelevenítésére, miután a 19. és 20. századi franciaországi lengyel emigrációra emlékeztető épületek sorsa kedvezőtlenül alakult.
Skłodowska-Curie és családja 1904 és 1906 között tartózkodott rendszeresen Saint-Rémy-les-Chevreuse-ben. A házban korabeli faliszőnyegek és csempék maradtak fenn. A 120 négyzetméter területű, 900 négyzetméternyi kerttel rendelkező, felújításra szoruló házat 790 ezer euróért (283 millió forintért) kínálják eladásra.
A két különböző tudományágban is - 1903-ban fizika, 1911-ben kémia - a Nobel-díjjal kitüntetett Marie Skłodowska-Curie (1867-1934) 1891-ben költözött Varsóból Párizsba, ahol a Sorbonne-on tanult, majd dolgozott.
Férjével, Pierre Curie-vel az École de Physique et Chimie laboratóriumában mágnesességgel és radioaktivitással kapcsolatos kutatásokat végeztek, felfedezték a polóniumot, majd a rádiumot. Antoine Henri Becquerel francia fizikussal közösen fizikai Nobel-díjat kaptak a radioaktivitás felfedezéséért.
Férje halála (1906) után Skłodowska-Curie a Sorbonne első női professzora lett. Folytatta a kísérleteket: 1910-ben tíz tonna uránércből előállította a rádiumot. A rádium és a polónium felfedezéséért megkapta a kémiai Nobel-díjat is.
A radioaktivitás gyógyászati alkalmazásainak kidolgozására Párizsban megalapította a Rádium Intézetet, amely a magfizika és a magkémia elismert nemzetközi központja lett. Az általa felfedezett sugárzásoknak esett áldozatául, fehérvérűségben halt meg. Hamvait 1995. április 20-án a Pantheonban helyezték el.
Életéről több film is készült. Varsóban 1967 óta működik a munkásságát bemutató múzeum.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap