Egy titkosügynök bocsánatot kért a Rainbow Warrior felrobbantásáért
2015. szeptember 7. 14:07 MTI
Egy nyugalmazott francia titkosügynök bocsánatot kért azért, hogy 30 évvel ezelőtt társaival felrobbantotta a Greenpeace Rainbow Warrior nevű környezetvédelmi hajóját, megölve egy embert és nemzetközi incidenst okozva, amely alaposan megtépázta Franciaország hírnevét.
Korábban
Jean-Luc Kister az új-zélandi televízióban (TVNZ) vasárnap elmondta, hogy kollégáival senkit sem akart megölni, amikor 1985. július 10-én két pokolgépet rögzítettek az Aucklandban horgonyzó hajóhoz. A Rainbow Warrior francia Polinéziába, a Mururoa-zátonyhoz tartott, hogy tiltakozzon az francia nukleáris kísérletek ellen, és megpróbálja megakadályozni azok végrehajtását. A robbanás megölte a 35 éves portugál származású holland fotóst, Fernando Pereirát.
Kister feltárta, ő volt az a búvár, aki a pokolgépeket a hajótesthez erősítette. Közölte, szándékuk csupán a hajó elsüllyesztése volt, és a halálos áldozat miatt azóta is gyötri a lelkiismeret. Az akciót "nagy, nagy kudarcnak" nevezte. "Nem voltunk hidegvérű gyilkosok. Megtettünk mindent, hogy ne oltsuk ki a hajón lévő emberek életét" - hangoztatta. Két bombát helyeztek el a hajótesten azzal a céllal, hogy az első - a gyengébb - csak károkat okozzon és megijessze a hajón tartózkodókat, akik elmenekültek, majd a második elsüllyesztette a kikötőben lévő hajót. Fernando Pereira az első robbanás után visszament a hajón maradt felszereléséért, és életét vesztette a második robbanásban.
Kister elmondta, csodálkozva fogadta, amikor megkapták az első parancsot a Greenpeace hajójának felrobbantására, a szervezetet ugyan bajkeverők társaságának tartotta, de nem nagyon veszélyesnek. "Olyan volt számunkra, mintha bokszkesztyűkkel akarnánk egy szúnyogot agyoncsapni" - hangoztatta, hozzátéve, azt mondták neki, hogy a Greenpeace-be orosz KGB-ügynökök szivárogtak be.
Kister, aki a francia hírszerzés, a DGSE ügynöke volt, bocsánatkérését egyenes a megölt fotós lányához intézte. "Az Új-zélandi televízió adta alkalmat felhasználva szeretném a legmélyebb sajnálatomnak hangot adni, és bocsánatot kérni Marelle Pereirától és családjától Frenando Pereira akaratlan haláláért. Bocsánatot kérek Új-Zéland népétől azért a tisztességtelen, alattomos küldetésért, amelyet egy szövetséges, baráti és békés ország ellen hajtottunk végre" - hangsúlyozta.
Bunny McDiarmid, a Greenpeace új-zélandi igazgatója közölte, jó hallani a bocsánatkérést, de annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a francia ügynökök meggondolatlanul cselekedtek. McDiarmid annak idején matróz volt a Rainbow Warrior fedélzetén, de a robbanás pillanatában nem tartózkodott a hajón. Peter Willcox, a hajó parancsnoka Facebook-posztjában arról írt, hogy őszintének véli Kister bocsánatkérését, de úgy vélte, a francia ügynököknek mindegy volt az, hogy bárki meghallhat az akcióban.
Az incidens hosszú ideig megterhelte Franciaország és Új-Zéland viszonyát. Dominique Prieur és Alain Mafart francia titkos ügynököket Új-Zélandon elfogták, mindketten bűnösnek vallották magukat nem szándékos emberölés vádjában. Tíz év börtönt kaptak, de három év után hazaszállították őket Franciaországba, ami felháborított sok új-zélandit, mondván kormányuk meghajolt a francia nyomás előtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap