Négyszáz éves a részvény
2002. március 21. 12:07
400 éve bocsátották ki az első, tulajdonosi viszonyt megtestesítő részvényt. Amszterdamban ekkor alakult az első "multi", az Egyesült Kelet-indiai Társaság.
A VOC részvényei névre szóló papírok voltak, tulajdonosairól nyilvántartást vezettek. Ezek voltak az első, osztalékot hozó papírok is a világon. Igaz, a VOC 1645-ig még "természetben fizetett", a tulajdonosoknak azonban alighanem megfelelt az aranyárban mért egzotikus fűszerekben megtestesülő hozam is.
Az "Amszterdam borsoszsákjainak" titulált VOC-részvényesek jó befektetést csináltak, az Egyesült Kelet-indiai Társaság papírjainak árfolyama már az első két évben 40 százalékkal nőtt a kikötőváros tőzsdéjén. Mindezt az új kor még majdhogynem "inflációmentes" hajnalán, s úgy, hogy a hajók még nem tértek meg távoli útjukról.
Nemzedékekkel később, 1720-ban az értékpapírokkal Amszterdamban kibocsátási áruk 1260 százalékán kereskedtek. A következő évszázadokban feltartóztathatatlan volt a részvény térhódítása: az iparosodás kezdetén számos, elsősorban bányászati és vasúttársaság használta az értékpapírokat. Például a New York-i tőzsde máig irányadó Dow Jones ipari indexét kezdetben 20 vasúttársaság részvényei alkották.
A befektetők hatékony védelmére először 1897-ben született tőzsdetörvény, amely már az összes német tőzsdére vonatkozott - akkor még összesen 28 volt belőlük, egy-egy nagyobb fejedelemségre több is jutott. Az új törvény egyebek között állami felügyeletet írt elő, de még kizárta a "nőnemű személyeket" a börze látogatásából és a részvényekkel való kerekedésből. Ezután még több mint 20 évbe telt, amíg a nők is foglalkozhattak részvényekkel.
Magyarországon az első tőzsde megnyitására 1864 januárjában került sor, amely egyidejűleg áru- és értéktőzsdeként működött.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap