Mahátma Gandhi
2009. június 4. 09:52
Korábban
![]() |
![]() ![]() |
Gandhi vs Godse![]() A gyilkos merényletről bővebben |
(1869-1948)
1869. október 2-án született Mohandász Karamcsand "Mahátma" Gandhi, a nemzet atyja, India felszabadítója. Vallásos hindu nevelést kapott, de hatott rá az erőszakmentességet és toleranciát hirdető dzsáinizmus is. 13 évesen megnősítették, egy ideig ateista volt, s kipróbálta a dohányzást és a húsevést is. Angliában tanult jogot, az itt töltött idő alatt a helyi szokások és az otthoni hagyományok közt őrlődött, a vallási előírások betartásával egész életében küszködött.
1893-tól Dél-Afrikában élt, s a faji megkülönböztetéssel szembesülve az itteni indiaiak szószólója lett. Amikor 1906-ban a brit hatóságok egy megalázó rendeletet adtak ki, a Gandhi vezette indiaiak a megtorlást is vállalva tiltakoztak. Az erőszakmentes ellenállás, a szatjágraha eredménnyel járt, a rendeletet 1914-ben visszavonták.
Gandhi ebben az évben tért haza, 1920-tól volt a függetlenségi mozgalom és a Kongresszus Párt vezetője. Fegyvertelen harcot, "együtt nem működést" hirdetett a brit gyarmatosítókkal szemben, polgári engedetlenségi mozgalma bojkottálta a brit intézményeket és árukat. Gandhi többször került börtönbe, többször folytatott éhségsztrájkot, de célját mindig elérte. 1934-ben lemondott a Kongresszus Párt vezetéséről, mert szerinte vezetőtársai az erőszakmentességet csak eszköznek tartották. A II. világháború idején újra szembefordult pártjával, amely az autonómia fejében támogatta a briteket.
1947-ben nem tudta megakadályozni, hogy a kivonuló britek a hindu-muszlim ellentétre játszva gyarmatukat két részre (India és Pakisztán) osszák. Az egység elvesztését, a két közösség közti összecsapásokat Gandhi tragédiaként élte meg. Gyalog járta a falvakat a menekültek segítésére, a sebek gyógyítására törekedve, ezért mindkét fél részrehajlással vádolta. Mivel a szó nem használt, 79 évesen böjtbe kezdett, s ennek hatására a zavargások megszűntek.
1948. január 30-án egy hindu fanatikus gyilkos golyója oltotta ki életét, hamvait több urnába osztották szét és India különböző részein állították ki. Családja kérésére halála 60. évfordulóján hindu szokásoknak megfelelően a hamvakat a tenger fölött szórták szét.
Két célja, a függetlenség és népe felemelése közül Gandhi az elsőt maradéktalanul elérte, a második azonban csak részben valósult meg. Ő egy archaikus, egyenlősítő társadalomról álmodott, ahol nincs szegénység, de modern nagyipar sem, olyan közösséget akart, ahol mindenkinek jut megélhetés, étel, ruha. Kritikusai felróják neki azt is, hogy ugyan megpróbálta eltüntetni az érinthetetlenek kasztjának szégyenbélyegét - a hindu hagyományokat megszegve együtt élt és étkezett az általa Isten gyermekeinek nevezett páriákkal -, mégis fenntartotta s nem megszüntette a kasztideológiát.
Mahátma - Nagy Lélek - ma is India legjobban tisztelt fia, aki bírálhatatlannak számít, emlékhelyét zarándokok tömege keresi fel. Életéről Richard Attenborough rendezett filmet Ben Kingsley főszereplésével.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Németország
- A német U-Bootok ellen már Pearl Harbor előtt is harcolt az Egyesült Államok
- Nem várt irányból érte Franciaországot a II. világháborús náci csapás
- A Szabadság-szobron is lyukat ütött a német szabotőrök robbantása New Yorkban
- Első felszállásakor még tört-zúzott, később hideg fejjel aratta légi diadalait a „vörös báró”
- Feltárta az ókori világ csodáit, és úri hóbortból tudománnyá formálta a régészetet Wilhelm Dörpfeld
- Az emberéletek megmentésével érvelt a harci gáz bevetése mellett „Doktor Halál”
- Romokból emelt várat a német újjászületés letéteményese, Konrad Adenauer
- Kacsával és kakaduval a világűr felé: az Opel család zsenije, „Rakétás Fritz”
- A mérleg nyelve volt, az I. világháborús győzelem után mégis elszigetelődött az Egyesült Államok
- Amikor fából készült bombázókkal szabadított ki francia ellenállókat a brit légierő 18:01
- Elszabadult a pokol a kínai társadalom „megtisztítását” szolgáló kísérlet során 14:50
- A német hadseregnek minden erejére szüksége volt a varsói gettófelkelés leveréséhez 11:50
- Sem ember, sem a természet nem állhatott az Everest első női meghódítójának útjába 10:25
- Vörös szőnyeg és parádé nélkül rendezték az első Oscar-gálát a film hőskorában 08:55
- A jezsuita polihisztor, aki a sarkkörön túl végzett csillagászati számításokat: Hell Miksa tegnap
- Görkorcsolyás lányok szállították a rendeléseket a világ első McDonald’s éttermében tegnap
- Szívfacsaró szerelmi történet a középkorból: Héloïse és Abélard tegnap