Haydn Budán, a felejthetetlen születésnapi koncert története
2025. március 26. 20:28 Múlt-kor
1800 márciusában különleges zenei esemény helyszínévé vált a budai királyi palota, Joseph Haydn, Európa ünnepelt zeneszerzője személyesen vezényelte Teremtés-oratóriumát József nádor születésnapjának előestéjén. A történelmi jelentőségű koncert nemcsak zenei, hanem politikai és szimbolikus szempontból is kiemelkedő pillanata volt a magyar főváros életének.

Haydn Thomas Hardy 1792-es festményén
Korábban
Joseph Haydn évtizedekig az Esterházy-udvarban szolgált, rendszeresen vezényelt Kismartonban, Eszterházán vagy akár Pozsonyban, más budai fellépéséről azonban nem tudunk. Az egyedi és különleges alkalmat alapos felkészülés és komoly próbafolyamat előzte meg. Haydn már február közepétől Budán tartózkodott és feszített tempóban próbált a magyar zenészekből és énekesekből álló zenekarral.
Különleges születésnap
A „legmagyarabb Habsburg”, József főherceg, Magyarország nádora 1799 februárjában jegyezte el a díszmagyar ruhába öltözött Alekszandra Pavlovna Romanovát. I. Pál lányát politikai szövetségkötés miatt ígérték I. Ferenc császár öccsének, így Oroszország és a Habsburg Birodalom együtt állt ellen Napóleon Bonaparte fenyegetésének. A különleges esküvőt még az év októberében megtartották, a pár a római katolikus és az ortodox ceremónia rendje szerint is összeházasodott.
Alexandra Pavlovna férje révén Magyarország nádorasszonya lett és Budára költözött. Nem tért át a római katolikus hitre, 1800-ban a budai nádori palotában ortodox kápolnát is kialakított. 1800 márciusában József nádor 24 esztendős lett. A fiatal feleség az alkalomra az Európa-szerte elismert és rajongott zeneszerző-karmester Joseph Haydnt hívta meg.

Monumentális alkotás
Két évvel korábban, 1798-ban Bécsben mutatta be zajos sikerű művét, a Teremtés-oratóriumot. A monumentális zenei alkotás megírására Friedrich Händel Messiás-oratóriuma inspirálta, amit Londonban 885 fős zenekarral és kórussal hallott. Händel remekművét Bécsben először Mozart, 1789-ben, majd tíz évvel később Haydn is dirigálta. A Teremtés-oratórium szövegkönyve Lidley angol szerző munkája, amit Gottfired van Swieten báró dolgozott át német és angol nyelven. A hatalmas népszerűségű oratóriumot bemutatása után több nyelvre is lefordították, 1839 után magyar nyelven is előadták.
A koncertet 1800. március 8-ára, a nádor születésnapjának előestéjére tűzték ki. A budavári palota tróntermébe. Az eseményről a korabeli sajtó is megemlékezett. A Magyar Hírmondó – az első magyar nyelvű hírlap – és a Wiener Zeitung írt a koncertről, utóbbi beszámolt a zeneszerző elégedettségéről is. A Magyar Hírmondó a koncert különleges díszletéről is beszámolt, aminek része volt egy francia nyelvű felirat is. Az előadás és a zenemű kettős értelmét emelte ki a magyar hírlap. „Harmonie Parfait”, azaz „Tökélletes Hármónia vagy Egygyesség” – állt az újság fordításában. A vallási kontextusban a teremtés tökéletességét kiemelő szavak nemcsak az isteni munka teljességére, hanem az ifjú pár házasságára is utalnak. A Napóleon-ellenes szövetséget megpecsételő frigy harmóniáját is kifejezte, a valószínűleg a nádorasszony tudtával kihelyezett felirat.
Tragikus vég
A fiatal házaspár boldogsága azonban nem tartott sokáig. Alig egy évvel később Alekszandra Pavlovna halva született gyermeket hozott világra és a szülés után ő is meghalt. József nádor 25 éves korában özvegyült meg 1801-ben. Még kétszer házasodott meg, második feleségétől született István fia, aki nádori címét is örökölte és az 1848-49-es forradalom- és szabadságharc fontos szereplője volt. József nádor a reformtevékenységek nagy támogatója volt. Adományaival támogatta a Nemzeti Múzeum, a Nemzeti Színház és a Magyar Tudományos Akadémia megalakulását is, de hozzájárult a Városliget és a Margit-sziget parkosításához is. Az 1838-as pesti árvíz mentési irányítását is magára vállalta, majd részt vett a károk enyhítésében. Az életében is nagy népszerűségnek örvendő József nádor nevét ma intézmények és közterületek viselik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34
- Hirosima és Nagaszaki nélkül: Egy alternatív világrend képe 12:34
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala 11:12