Különleges témákkal várják a látogatókat a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban
2024. június 20. 11:20 MTI
A zsidó múzeum előtti téren 22 órakor kezdődik a „Herzl Beach”, ahol Herzl Tivadarnak, a modern Izrael megálmodójának emlékét idézik fel.

Múzeumok Éjszakája a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban 2015-ben – illusztráció (Facebook / Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár – Hungarian Jewish Museum and Archives)
Korábban
A Shalom, Izrael! – Egy éj a zsidónegyedben című programsorozattal várja az érdeklődőket a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár a Múzeumok éjszakáján június 22-én éjjel 22 órától; a szervezők többek között kerekasztal-beszélgetésekkel, tárlatvezetésekkel várják a látogatókat.
A Múzeumok éjszakáján Verő Tamás főrabbi 22 órától zárásig áll azok rendelkezésére, akinek kérdése van a zsidó vallással, hagyománnyal, történelemmel kapcsolatban – olvasható a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
A labdarúgó Európa-bajnokság apropóján 22 óra 20 perckor kezdődik az a kerekasztal-beszélgetés, amelynek témája a foci – méghozzá zsidó szemszögből. A résztvevők – Bodrogi Tamás, az MTK Baráti Kör elnöke, Szegedi Péter szociológus-sporttörténész és a múzeum munkatársai – beszélnek arról, hogy a magyar futballban milyen szerepe volt a zsidóknak, szó lesz a lelátókon hallható antiszemita rigmusokról és a magyar foci jövőjéről is.
Gellén Barbara kurátor mutatja be A túlélés mintázatai – DEGOB-jegyzőkönyvek új megvilágításban című időszaki kiállítást 23 óra 15 perctől. Ennek előzménye, hogy az 1945-ben alakult Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) jegyzőkönyveinek újfajta elemzését végezte el az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egyik kutatócsoportja, az eredményeket többek között ez az időszaki kiállítást tárja a nagyközönség elé.

A közleményben kiemelik, hogy ezen az éjszakán fény derül arra is, hogy a zsidó múzeum munkatársai mit szeretnek legjobban a zsidó múzeumban. Kedvenc témáikat és kedvenc tárgyaikat a Tamid: Mindig című állandó kiállításon mutatják be 23 óra és éjjel 1 óra között.
Bánfalvi-Orosz Eszter 23 órától többek között arról beszél, hogy egy-egy tárgy mitől tekinthető zsidó tárgynak. Nemecsek Panni 23 óra 30 perctől a több évezredre visszanyúló zsidó adakozás jelentőségéről tart előadást a tárgykultúra tükrében. Király Mátyás éjféltől a hagyományos zsidó temetkezés szokásaiba avatja be az érdeklődőket, majd 0 óra 30-tól ismét Nemecsek Pannit hallgathatják meg az érdeklődők a hagyomány játékos arcáról, az együtt töltött idő öröméről a zsidó kultúrában. Éjjel 1-től a múzeum új állandó tárlatát mutatja be a kurátor, Szemere Kinga Budapesti zsidók a sírkövek tükrében címmel.
A Mazsihisz honlapja szerint a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár mellett a Múzeumok éjszakája programjainak helyet ad a Dohány utcai zsinagóga, a múzeum előtti Herzl-park és Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga is.
A Dohány utcai zsinagógában 22 óra 30 perctől vezetett sétákat szerveznek, az éjszaka folyamán négy alkalommal idegenvezetők segítségével ismerkedhetnek meg a látogatók a Dohány utcai zsinagógával, a templom történetével és érdekességeivel.
A zsidó múzeum előtti téren 22 órakor kezdődik a „Herzl Beach”, ahol Herzl Tivadarnak, a modern Izrael megálmodójának emlékét idézik fel, a szabadtéri színpadon pedig fél 11 órakor a Malek Andi Soulistic koncertje hallható. A zenekar a koncert első felében jiddis és klezmer motívumokra épülő dalokat ad elő, majd Malek Andrea a szívének legkedvesebb magyar szerzők, többek között Fényes Szabolcs és Gábor S. Pál dalait énekli.
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában 22 óra 30 perctől zenés házbejárásra hívják az érdeklődőket. A sétát a zsinagógatértől a Metrum együttessel és Móser Ádám közreműködésével klasszikus zene és tangóharmonika kíséri a rabbilakásig. A zenés sétákat fél egyig 40 percenként indítják.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap