Újra életre kel a történelem a Nemzeti Múzeum élőszereplős őszi programjain
2023. október 6. 16:04
Az angolszász területről eredő „live interpretation” módszere évtizedekre nyúlik vissza, igazi múzeumandragógiai módszerként mégis csupán közel 8 éve foglalkoznak vele. Az „élő múzeum” egy pedagógiai módszer, amely végső célja a szórakoztatva tanítás és tanulás, a hiteles, de élményszerű tudásátadás. Sokan, sokféleképpen alkalmazzák ezt a módszert, a Nemzeti Múzeum mintegy 20 karakterrel és ősszel 5 különleges történet életre keltésével idézi meg azokat a történelmi eseményeket, amelyeket nem szabad elfelejteni.

Korábban
Az Élő Múzeum egy olyan múzeumokban használatos drámapedagógiai, múzeumandragógiai módszer, amelyben megjelennek történeti karakterek korhű ruhákban és interakcióba lépnek a látogatókkal. A Nemzeti Múzeumban a történeti kiállításunkra van adaptálva minden, a karaktereket úgy dolgozták ki, hogy a kiállítási tereket töltsék meg élettel. A programok során egy tárlatvezető az, aki összeköti a karaktereket, megmagyarázza mit hallanak a látogatók, mi miért és hogyan történik.
Minden valóban az adott pillanatban zajlik, a Múzeum saját múzeumpedagógusai és -andragógusai, akik életre keltik a karaktereket elmerülnek a korszakban, a témában, rengeteg forrást felhasználva formálják a megjelenésüket és mondandójukat, sokszor teret adva az improvizációnak. A ruhák, eszközök nem színházi jelmezek és kellékek, hanem ruharekonstrukciók és javarészt hiteles tárgymásolatok.
Az élő múzeum egy összetett módszer, amelyet az az egyre növekvő igény hívott életre, hogy a hagyományos tárlatvezetések és kiállítások mellett szórakoztatóan, másképp tegyük vonzóvá a történelmet mindenki számára. Szigorú szabályok mellett, és a közönség magas elvárásainak is megfelelve itt nem egyszerű beöltözésről van szó, hanem konkrét történetek és kalandok elevenednek meg.

A vezetés során a tárlatvezető az, aki összeköti a karaktereket, megmagyarázza mit hallanak a látogatók, mi miért és hogyan történik a programban. Az előadás igazi időutazás!
A karakterek a kornak megfelelő stílusú párbeszédekkel, szokásokkal és viselkedéssel teremtenek a vezetéseken a résztvevők számára olyan élményt, mintha időutazásban vennének részt, évszázadokat visszarepülve a korokban.
Ősszel olyan programokkal találkozhatnak az érdeklődők a Múzeumban, amelyek az aktualitásokra reflektálnak.
Stílusosan például októberben péntek 13-án a Boszorkányok és kirakatperek címmel Báthory Erzsébetről lesz szó, vajon tényleg az ördög asszonya volt-e, hisz a titkát négy évszázada nem sikerült igazából megfejteni. Egy vallásháború sújtotta, babonás világban vajon hol húzódott a határ a hiszékenység és a hatalomvágy között, erre keresi majd az előadás a választ.
De novemberben is folytatódik majd a program, amikor tudósokat ismerhetnek meg testközelből, és vendégeskedhetnek az Irinyi, az Eötvös és a Szentgyörgyi-családnál, vagy egy másik alkalommal a Pollack családnál.
A magyar történelem rendkívül gazdag és színes, tele van drámai és szívet melengető történéssel, amit meg kell ismerni, így mindenkinek javasoljuk, hogy vegyen részt a Nemzeti Múzeum időutazásain!
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap