I. Ferdinánd konferencia
2003. október 16. 11:45
Pálffy Géza: 500 éve született I. Ferdinánd király (3.)
I. Szulejmán |
A kétfajta főkapitányságból kialakult határvédelem finanszírozására azt a gyakorlatot alakították ki, hogy a Magyar és Horvát Királysággal határos osztrák és cseh-morva tartományokat, valamint a német birodalmat évente rendszeresen megszavazott segélyekkel bevonták a magyar határvédelem ellátásába. Így lett Ferdinánd uralkodása alatt a királyi Magyarország Közép-Európa védőbástyája és ütközőállama, de egyúttal gazdasági és pénzügyigazgatási rendszerének is fontos része. Az utóbbit jelentősen elősegítette az Udvarinak alárendelt Magyar Kamara felállítása mellett a harmincadvámrendszer teljes újjászervezése és a háborús állapotok ellenére is virágzó, nyugatra irányuló jelentős élőállat- (marha, ló, juh), bor- és gabonakereskedelem. Ennek köszönhetően a Magyar Királyság a Habsburg Birodalom éléskamrájává is vált, miközben európai viszonylatban is jelentős maradt réz- és ezüstexportja.
Mindezek ismeretében a nagy munkabírású I. Ferdinánd király magyarországi politikája semmiféleképpen sem illethető halogató jelzővel, mint azt korábban gyakran tették, hiszen tisztában volt azzal, hogy Magyar Királysága megmaradásától többi országának jövője is függ. Ez még akkor is igaz, ha anyagi erőforrásai a törökök előrenyomulásának csak korlátozását tették lehetővé, sőt a velük kötött első fegyverszünetben (Drinápoly, 1547) kénytelen volt Szülejmán szultánnak (1520-1566) átengedni az ország középső területeit; aki ugyanakkor ezzel kényszerűen ismerte el magyarországi hódítási stratégiája kudarcát. Ferdinánd tehát Buda (1541), Pécs, Esztergom és Székesfehérvár (1543), majd Temesvár, Szolnok (1552) és Fülek (1554) elestét nem volt képes megakadályozni, miként a Temesköz oszmán megszállása (1552) után erejéből csupán Erdély rövid, sikertelen megszállására (1551-1556) futhatta.
Pozsony |
Összességében I. Ferdinánd uralkodása biztosította a Magyar Királyság megmaradását Közép-Európa születő nagyhatalmában, s ezzel egyúttal - ha megfogyatkozva és megosztva is, de - a magyarság megmaradását az egész országot megszállni igyekvő oszmán hódítókkal szemben. Joggal tartható ezért az 500 esztendeje született és a prágai Szent Vitus székesegyházban örök nyugalomra helyezett Habsburg-királyunk a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb uralkodójának.
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum tegnap
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában tegnap
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén tegnap