Magas szintű civilizációról árulkodik a Bibliából ismert ókori Edom réztermelése
2019. szeptember 20. 19:40 MTI
Fejlett réztermelést folytattak az ókori Edom királyságában - írta izraeli régészeti kutatásokra hivatkozva a Háárec című újság honlapja csütörtökön.
Korábban
A régészeti kutatások szerint háromezer évvel ezelőtt az ókori Edom jól szervezett királyság volt, melyben jelentős és fejlett réztermelés folyt. Mindez egybevág a Bibliának az egyik "ősellenségről", az edomitákról szóló leírásával.
Amerikai, izraeli és jordán régészek szerint a Teremtés könyvével összhangban, az izraeli törzsek megjelenése előtt, az eddig gondoltnál jóval hamarabb vált stabil hatalommá a korábban nomád edomiták országa.
Az Arava-sivatag különböző részein már évszázadokkal korábban is folyt fémtermelés, ami azonban három évezrede az egész régióban egyszerre ugrásszerű fejlődésen esett át. Mindez annak a jele, hogy erős, központosított állam felügyelte az egymástól távoli helyeken folytatott réztermelést.
Az i.e. 10. században technológiai "ugrást" hajtottak végre az i. e. 13. század óta folytatott réztermelésben - derül ki a Tel-avivi Egyetem (TAU) és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i intézményének közös kutatásából, amelynek során a korabeli rézipart és a Holt-tenger közelében lévő Arava térség egykori hulladékait tanulmányozták, és amelynek eredményeit a PLOS ONE című tudományos lapban tettek közzé.
Az izraeli Timna-völgy ókori rézbányáinál és olvasztóinál végzett vizsgálat a tudósok szerint cáfolja azt a korábbi vélekedést, hogy az edomita királyság csak a törzsek gyenge szövetsége lett volna.
A rézhulladéknak az i.e. 10. században megfigyelt csökkenéséből, a réz előállításának hatékonyabbá válásából az edomita királyság fejlődésére vonatkozó következtetést vontak le.
"Vannak régészek, akik szerint a térségben ebben az időszakban csak ideiglenesen, alkalmilag réztermelést végző törzsek laza együttese élt, de a mi megállapításaink ennek ellentmondanak, és összhangban állnak a Biblia történeteivel. Szerintünk itt egy centralizált és hierarchikus királyság állt, amely csakis az ősi, bibliai Edom lehetett" - állítják a kutatók.
A réztermelés hirtelen fejlődését az i. e. 943-922 között uralkodó I. Sesonk egyiptomi fáraó katonai hadjáratának köszönhették, amely lökést adott mind a kitermelés technológiai fejlődésének, mind a rézkereskedelemnek.
"A réztermelés az ősi idők hi-tech technológiája volt, amelynek módszerei és hatékonysága változott az idők során, tükrözve a társadalmi folyamatokat " - hangsúlyozták a tudósok.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap