10 tény a punkok éveiről
2019. február 6. 08:39 Múlt-kor
Korábban
1. A punk szubkultúrát a nonkonformizmus és mindenfajta tekintélyuralom elleni magatartás jellemezte, amely elsődlegesen a nyugati világ fiataljaira volt nagy hatással, akik megkérdőjelezték a fennálló társadalmi rend értékeit.
2. A punk mozgalom az angolszász kultúra terméke volt és az 1970-es évek első felében szökkent szárba Nagy Britanniában, az USA-ban és Ausztráliában. Kihatott a zenére, a divatra, a vizuális művészetekre, és megteremtett számos társadalmi és politikai mozgalmat.
3. New York a punk rock egyik első fellegvára volt. A műfajt olyan együttesek népszerűsítették, mint a The Ramones, Blondie és a the Heartbreakers.
4. Politikai téren a punkokat gyakran a baloldali anarchistákkal azonosították, de a szubkultúra kitermelt szélsőjobbos neonáci mozgalmakat is.
5. A punk kultúrát a „csináld magad” attitűd jellemezte. Sid Vicious, a mára már ikonikussá vált brit punk banda, a Sex Pistols basszusgitárosa (már bandatagként!) gyorstalpaló, autodidakta módon tanult meg a hangszerén játszani.
6. A punk fiatalok lételeme volt a megbotránkoztatás. A lázadó ifjoncok gyakran horogkeresztes pólókban és karszalagokkal a karjukon parádéztak az utcán, agyvérzés-közeli állapotba hozva a háborút megjárt generáció tagjait Nagy Britanniában.
7. A kakastaréjos, oldalt kopaszra nyírt frizurára sokan úgy tekintenek, mint a punkok találmányára, pedig a lázadó fiatalok által az 1970-es 80-as években hordott hajköltemények első modernkori bevezetője egy amerikai dzsessz-zenész, Sonny Rollins volt az 1950-es években.
8. A főárammal szembemenő punk eredményeként az 1970-es évek tradicionális rockmuzsikájában fennálló férfi dominancia megingott és a női előadók szerepe felértékelődött. Számos női zenekar és szólóénekes lépett ekkor színpadra, úgy mint Patty Smith vagy Siouxsie Sioux.
9. A szipuzás az 1970-es évek végén terjedt el a brit punkok köreiben. A nejlonzacskóba nyomot ragasztó belélegzése igen olcsó módja volt a bebódulásnak, és megfelelő mértékben sokkolta a társadalom decens tagjait.
10. A „straight edge-nek” nevezett életmód, a lázadást és felfordulást hirdető punk szubkultúra vadhajtása volt, amelynek követői tartózkodtak nemcsak a drogok és az alkohol fogyasztásától, de a cigarettát is eldobták. Egyesek még a vegetáriánus életmódra is átálltak és a kávé fogyasztásától is tartózkodtak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Ókor
- Arisztokrata turisták is hozzájárultak az Akropolisz pusztulásához
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa
- A kelták szerint szellemek és boszorkányok látogatnak a mi világunkba Halloween éjszakáján
- Sokat elárulnak a lápokban talált múmiák a régi Európáról
- Egy „meztelen bölcselő” is adott tanácsokat Nagy Sándornak hadjáratai során
- Sírhalmaik mesélnek a szkítákról, a sztyeppe legendás harcosairól
- Egyszerre látja bűnözőnek és önfeláldozó hősnek az utókor Spartacust
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Teknős, bor és megvadult ebek, avagy híres görögök furcsa végzetei
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap