A hajóroncsok „Szent Grálját” találta meg egy család Floridában, az állam azonban egyelőre tétlen
2018. április 4. 18:12 Múlt-kor
Egy floridai partra vetett a tenger egy több mint 14 méter hosszú fa roncsdarabot, amely vélhetően egy 18. századi hajóból származik. A kivételesen jó állapotban megmaradt leletet egy nő és fia fedezték fel kedden a parton. Egy helyi kincsvadász és régiségkereskedő szerint ez a hajóroncsok „Szent Grálja”, annyira jó állapotban maradt fenn – római számok olvashatók a belső oldalán, és még a hajdani külső rézborításából is akadnak rajta maradványok.
Korábban
A megtalálása után kutatók és tengerszakértők sokasága jelent meg a helyszínen, hogy minél többet kiderítsen a hajótestdarabról. A szakértők szerint állapota annak tudható be, hogy eddig a partközeli iszap alatt rejtőzhetett, amely megvédte a tengervíztől. A helyi régiségkereskedő és kincsvadász Marc Anthony szerint rendkívül ritka, hogy egy ilyen darab nem csak, hogy fennmarad, de még partra is vetődik. „Ez nagyon, nagyon ritka. Ez a hajóroncsok Szent Grálja.” A fa hajótestet összeillesztő szegek fejei rézzel borítottak, ami arra utal, hogy a teljes külsejét rézborítás fedhette. Fa és fém szögek egyaránt vannak a gerendáiban. Emellett csodálatos módon fennmaradt néhány római számos jelölés a hajótest belsejéből.
A hajót megtaláló nő és fia elmondták, azonnal tudták, hogy valami történelmi jelentőségűvel van dolguk. A helyi szakértők szerint régóta várták már, hogy egy ilyen lelet vetődjön partra. Brendan Burke történész szerint a 18. századra datálható a hajó. „Tényleg elképesztő valakinek az írását látni, miután az, amire írt, jóval több mint egy évszázada az óceánban van eltemetve” – mondta. A St. Augustine Világítótorony és Hajózási Múzeum kutatói szerdán elkezdték több szögből fényképezni a roncsot, hogy egy 3D-s modellezési eljárással esetleg fényt derítsenek arra, hogyan nézhetett ki egészben a hajó. Egyelőre nem lehet tudni, milyen fajta tengeri jármű lehetett eredetileg.
„Sok jegyzetelés, rajzolás, feltérképezés. Rengeteg részletre van szükség ahhoz, hogy megpróbálhassuk felmérni a korát, hogy honnan származhat eredetileg” – mondta Tonya Creamer, a múzeum munkatársa. A fő darabtól több méterre a hajó további kisebb darabjai is partra vetődtek. A szakértők és a helyiek most egyaránt amiatt aggódnak, hogy mi lesz a roncs sorsa, mivel még nem távolították el a parttól, és többször is elérték már a hullámok, amelyek rövidesen visszavihetik a mélységbe. Creamer elmondta, Florida állam kezében van a döntés, hogy mi legyen a lelettel. „Ez állami tulajdonú föld, állami fenntartású tengerpart, úgyhogy mi csak megosztjuk a hatóságokkal a tudásunkat és az információinkat, amelyeket most dokumentálunk, és az ő dolguk eldönteni, hogy mi a következő teendő” – mondta.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59