10 érdekesség a zombik kultúrtörténetéből
2016. november 22. 08:33
1. Az ügyetlenül csoszogó, hullafoltokkal teli, sírjukból kimászó elhunytak – amelyek mohón vágyakoznak a friss emberi hús után – a modern nyugati kultúra agyszüleményei, amelynek gyökerei a haiti vudu vallásban keresendőek.
2. A zombi szó írásban elsőként egy angol szövegben tűnt fel, mégpedig Robert Southey 1819-es, Brazília története című művében. A szerző a zumbi nevű „afro-brazil” szabadságharcosokra utalt.
3. A mai értelemben vett zombi a nyugati kultúrkörben elsőként W. B. Seabrook Varázssziget című 1929-es könyvében bukkant fel, amelyben a szerző saját élményeit meséli el, miként élesztett újjá egy elhunytat egy vudu pap Haiti szigetén.
4. A képernyőt 1932-ben kezdték meghódítani az élőhalottak. A Fehér zombi című, Lugosi Béla főszereplésével készülő fekete-fehér amerikai horror a karibi szigeteken élők hiedelmeiből merített ihletet.
5. A vudu folklór szerint, ha Baron Samedit (Szombat báró néven szokták lefordítani), a holtak és temetők őrzőjét valamilyen módon megsértik az emberek, akkor haláluk után zombikként kelnek fel sírjaikból. Mivel a természetfeletti lény véd a holtak feltámasztása ellen, érdemes „lekenyerezni”, vagyis többek között tyúkkal, konyakkal, rummal vagy pénzzel áldozni neki.
6. Egy bizonyos Wade Davis kanadai antropológus 1982-es haiti kutatása alatt felfedezett egy tetrodotoxin nevű anyagot, amely valóban „zombiszerű” pszichotikus állapotot eredményez az elfogyasztójánál.
7. A tetrodotoxin nevű erős idegméreg – amelyet a gömbhalak (Tetraodontidae) szervezetéből lehet kivonni – ismert tudatmódosító hatásáról és a hagyomány szerint a bokor néven emlegetett varázsló „zombikészítő” főzetének egyik fő összetevője. Egyébként a hitvilág szerint többnyire azért hívták vissza az életében a társadalomra nézve káros elhunytat a sírjából, hogy hasznos kétkezi munkát végezzen.
8. A bokor a haiti folklór egyik népszerű alakja, egyfajta vudu mágus, aki gyakorlatilag képes saját rabszolgákat „előállítani”. Ha valaki megissza a főzetét, meghal, eltemetik, majd kikel a sírból és engedelmesen követi az utasításait.
9. A hitvilág szerint a bokor úgy tudja irányítani és engedelmességre bírni a sírjukból felébredő élőhalottakat, hogy a meggyilkolt emberek lelkeit egy palackba zárva tartja.
10. François „Papa Doc” Duvalier haiti diktátora 1959-ben létrehozta a haiti kreol mitológia félelmetes, a legenda szerint reggelente rossz gyerekekkel táplálkozó alakja után csak Tonton Macoute-ként emlegetett, több ezer ellenzékit megkínzó nemzetbiztonsági milíciát. Sokan egyenesen úgy gondolták, hogy a diktátorhoz feltétlenül hű, főként iskolázatlan férfiakból és vudu papokból álló a szervezet tagságát élőhalottak alkotják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap