A hírhedt kalóz legendás kincse csak ólom és törmelék
2015. július 15. 14:47
Amerikai kutatók idén májusban egy szenzációs felfedezéssel rukkoltak elő: állításuk szerint megtalálták a hírhedt 17. századi skót kalóz, William Kidd kincseit egy hajóroncsban Madagaszkár partjainál. Az UNESCO azonban másképp vélekedik az, egy ötven kilogrammos ezüstrudat is magában foglaló „kincsleletről”.
Korábban
Egy maine-i régész, Billy Clifford május elején egy dokumentumfilmes forgatócsoport kamerái előtt hozta felszínre az ezüstrudat, amelyet Kidd hajójának, az Adventure Galleynek a roncsában találtak meg Madagaszkárhoz tartozó Sainte Marie-sziget közelében. Clifford állítása szerint csapatával 13 hajóroncsot talált egy öbölben, s márciustól kezdődően ezek közül kettő feltárásán dolgoztak. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) már a nagy bejelentéskor is bírálta Clifford módszereit, és azzal gyanúsította meg az amerikai kincsvadászt, hogy megrongálhatta az értékes tenger alatti régészeti helyszínt.
Nemrégiben az UNESCO szakemberei tüzetesebben is átvizsgálták a hajóroncsot, valamint a kincsleletet. Jelentésük szerint az „ezüst öntvény” valójában ólomból készült, a hajóroncsnak pedig a nyomát sem találni. „Amit ők az Adventure Galleynek, Kidd kapitány hajójának neveznek, valójában a Sainte-Marie-i kikötő egyes faszerkezeteinek törött maradványai. Hajómaradvány ott egyszerűen nincs. Az öntvény 95 százalékban ólmot tartalmaz, ezt nem lehet ezüstkincsnek hívni, ugyanis ezüstöt nem is tartalmaz” - áll a jelentésben. Néhány kutató szerint a víz alatti romok egy móló vagy egy part menti védőgát maradványai lehetnek.
Mindez igencsak kínos lehet Cliffordnak, aki májusban - miután felszínre hozták az „ezüstrudat” - a kincset még ott, a tengerparton átadta Hery Rajaonarimampianina madagaszkári elnöknek. Az átadási ceremónián megjelent az amerikai és a brit nagykövet is, a rudat pedig katonai őrizet alá helyezték.
A skót születésű William Kidd kapitány (1646-1701) eleinte az angol király szolgálatában kalózokat üldözött szerte a világban, később azonban maga is hírhedt és kegyetlen kalózzá vált. 1698-ban elfogták, bebörtönözték, a londoni parlamentben kihallgatták, majd 1701-ben felakasztották. A szóbeszéd szerint a 34 ágyúval felszerelt Adventure Galley az egyik zsákmányszerző útja során süllyedt el valahol az Indiai-óceánban. A legenda szerint Kidd hatalmas vagyont hagyott hátra, amelynek zöme még nem került elő. Az állítólagos zsákmány fellelése azóta is a kincsvadászok áhított vágya.

Barry Clifford már tavaly is összerúgta a port az UNESCO-val. Egy éve jelentette be, hogy Kolumbusz Kristóf hajójára lelt rá Haiti partjainál, de az ENSZ kulturális szervezete később cáfolta, hogy valóban a Santa Maria roncsáról lenne szó. Clifford egyébként azzal vált ismertté, hogy még 1984-ben megtalálta és a felszínre hozta a Whydah nevű kalózhajó roncsát.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap