Az ősemberek köztünk járnak
2003. március 28. 16:07
Nagy testűek, brutálisak és buták. Az őskori elődeinkről alkotott elképzelések közül talán még ezek a legenyhébb megfogalmazások. A korábbi elgondolások szerint őseink legalább olyan vadak voltak, mint amilyenek azok az állatok, amelyekre vadásztak. A tudósok véleménye azonban mostanra megváltozott.
jólápolt ősök |
Miközben a sorozat az evolúció szakaszain keresztül mutatja be elődeink életét, szokásait, egyúttal arra is igyekszik rávilágítani, hogy bizonyos tulajdonságaikat a mai napig őrizzük.
A film rendezőjét, Richard Dale-t leginkább az a kérdés izgatta, hogy „mennyiben maradtak meg az ősember nyomai a mai emberben, és mennyire formálta ez a bizarr teremtmény az embert emberré.”
Parázs vita
Az előemberekkel foglalkozó tudomány egyike a legvitatottabbaknak. Így aztán a műsor készítői több mint 100 tudóssal konzultáltak, köztük időjárási szakértőkkel, a kőeszközök szakavatott ismerőivel, genetikusokkal. A műsorban megszólaló őslénytannal foglalkozó szakemberek számos csontvázat ástak elő - a felegyenesedett hominidáktól az australopithecuson át egészen a Homo Heidelbergensisig. Utóbbiról úgy tudjuk, hogy az első volt, aki képzelete és találékonysága révén volt csak képes életben maradni.
A tudósok már nagyon régóta igyekeznek megtalálni a különböző típusok közötti kapcsolatot. A BBC csapatát csupán az segítette, amit a fosszíliákból, az anatómiából és a rekonstruált mozgásokból tudhatunk. A rendelkezésre álló csontokból anatómusok és protézis-szakértők segítségével igyekeztek hiteles másolatokat készíteni az őskori testekről és arcokról.
„A tudomány és a technika segítségével, valamint a tudósok beleegyezésével teremtettük meg őseink lehető legrealisztikusabb filmszereplőjét” –mondja Peter Georgi. A sorozat producere szerint az emberi ősök televíziós változatai közül ez bizonyul a legmodernebbnek és tudományosan a leghitelesebbnek.
Mindezek ellenére, a munka nagy része így is feltételezésekre épül. A fosszíliák által nyújtott bizonyítékok ugyanis nagyon hiányosak, és a hozzájuk fűződő magyarázatok közül nem egy spekulatív. És mivel minden kutatónak megvan a saját, kedvenc teóriája, amivel más tudósok nem feltétlenül értenek egyet, a köztük kialakult viták sokszor nagyon hevesek.
Hajviselet és étrend
A pontos és megbízható információk hiánya aggasztó egy ilyen kutatásban és rekonstrukcióban - mondja Clive Gamble. A Southampton Egyetem Archeológiai Tanszékének professzora szerint ha csak a neandervölgyi haját vesszük példaként, már rögtön belefutunk egy olyan kérdésbe, amire soha nem fogunk igaz választ kapni, „hiszen ki tudja ma pontosan, hogy a neandervölgyinek vajon hosszú vagy rövid, egyenes vagy göndör haja volt?”
Gyanúja szerint nem kizárt, hogy a neandervölgyi - akit a műsor meglehetősen kócos fővel jelenít meg - igenis hajlamos volt sokat áldozni a jólápoltságért, és megjelenése sokkal tisztább, kellemesebb volt – talán hátrasimított hajjal –, mint azt ma gondoljuk.
A csontvázakon kimutatható tények segítségével elődeink életének más momentumai is könnyebben kirajzolódnak, mint arcvonásaik. Szénatomos izotópok segítségével például könnyen megállapítható az egyes elődök táplálkozási szokása. Ebből megtudható, hogy növényeken, húson, esetleg halon alapult étrendjük.
A sorozat bemutatja őskori elődeink kivándorlását Kelet-Afrikából a Közel-Keletre, Ázsiába, Kínába, és végül Észak-Európába, ahol a jégkorszak nehézségeivel, illetve Dél-Afrikába, ahol a gyilkos szárazsággal kellett megküzdeniük. A műsorból megtudhatjuk azt is, hogy miképpen kellett az embernek megküzdenie a megváltozott életkörülményekkel. Rekonstruálták a Homo Heidelbergensist, aki félelmetes vadászként kifinomult eszközöket használt, szoros családi kötelékekkel átszőtt csoportokban élt, és sikerült fennmaradnia, tovább fejlődnie. Több tudós is úgy véli, hogy a neandervölgyi és a Homo Sapiens – vagyis mi, a modern emberek - is tőle származnak.
A Walking With Cavemen négy részben, március 27-től látható a BBC One műsorán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.