10 tény a majákról
2014. március 12. 17:27
Korábban
1. A maják - elsősorban isteneik számára - hatalmas piramisokat építettek. Az egyik leghíresebb az évente 1,2 millió látogatót vonzó Chichen Itza-i piramistemplom.
2. Az előkelők egy pok ta pok nevű rituális labdajátékot űztek. A labdát a pálya két végén található, 6,5 méter magasan elhelyezett körgyűrűbe kellett a kezek és lábak használata nélkül átütni. A vesztes csapat tagjait olykor feláldozták.
3. A férfiak és a nők gyakran tetováltatták magukat, de a testékszerek (ajak, nyelv, nemi szervek) szintén elterjedtek körükben.
4. A maja hieroglifák nagy részét mára sikerült megfejteni; a maják nem csak csillagászati megfigyeléseiket és naptárrendszerüket írták le, történeti és genealógiai információkat is feljegyeztek.

5. A majáknak három naptáruk volt: a vallások ütemezésére használt Tzolkin; a Haab, azaz a világi naptár; illetve az ún. hosszú számítás elnevezésű időszámítás.
6. A maja vallás politeista volt; egyik legkülönlegesebb istenük Ixtab, az öngyilkosok istene. A maják úgy hitték, hogy az öngyilkosok egy különleges mennyországba kerülnek haláluk után.
7. Rituális kivégzésekre már a klasszikus időszaktól kezdve (250-900) találunk utalást. A maják általában a magas rangú hadifoglyokat áldozták fel; az áldozatra kék színű festéket kentek, majd a piramis tetején lenyilazták vagy lefejezték. A legkegyetlenebb mód a has felmetszése és a még dobogó szív kitépése volt.
8. A maják fizetőeszköze - eltérően más civilizációktól, amelyek általában kagylót használtak e célra - a kakaóbab volt.
9. A maja társadalom legalján a rabszolga állt. Ha a rabszolgatartó elhunyt, általában feláldozták, hogy gazdáját a túlvilágon is szolgálhassa.
10. A maják nem tűntek el teljesen: mintegy 6-7 millió leszármazott él ma Guatemalában, Dél-Mexikóban, a Yucatán-félszigeten, Belizében, El Salvadorban és Honduras nyugati részén.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap