Sok német múzeum önként szolgáltatta be az "elfajzott" alkotásokat
2013. november 7. 10:37 MTI
Jogszerűen kerülhetett a náci diktatúra idején a Gurlitt család tulajdonába a Münchenben talált festménygyűjtemény számos darabja, ezeknek a műtárgyaknak a visszaszolgáltatására így nincs sok esély - véli egy német szakértő.
Korábban
Uwe Hartmann, a berlini Múzeumkutatási Intézet műkincsek származásával foglalkozó osztályának vezetője szerint a több mint 1400 alkotásból, köztük eddig ismeretlen remekművekből álló gyűjteményben nem csak jogtalanul elkobzott képek, vagy üldözött zsidó műgyűjtőktől kikényszerített adásvétellel megszerzett festmények vannak.
Sok német múzeum önként szolgáltatta be az elfajzottnak minősített alkotásokat, hogy "megtisztuljon" a gyűjteménye. Hildebrand Gurlittnak, Adolf Hitler kedvenc műkereskedőjének pedig egyebek között az volt a feladata, hogy külföldön értékesítsen vagy cseréljen el ezek közül minél többet. Gurlitt azonban valószínűleg számos képet saját magának vásárolt meg, a vételárat pedig kifizette a propagandaminisztériumnak, az "elfajzott művészet" üldözéséért felelős tárcának. A képek egy része így valószínűleg szabályosan került Gurlitt birtokába, és a jogszabályi környezet időközben nem változott - idézték német hírportálok szerdán Uwe Hartmannt.
A "gyűjteménytisztogatási" akciók jogi alapját egy 1938-as törvény adta meg, amely visszamenőleges hatállyal is legalizálta a múzeumi gyűjtemények megcsonkítását. A jogszabályt a háború után nem helyezték hatályon kívül. A klasszikus modern művészet megbélyegzését ugyan "náci kultúrbarbárságnak minősítették, de a jogi helyzeten soha nem tudtak, vagy nem is akartak változtatni" - mondta Hartmann.
A gyűjteményt egy müncheni lakásban találták meg 2012-ben, egy adózási bűncselekmények gyanúja miatt Cornelius Gurlitt - Hildebrand Gurlitt fia - ellen 2010-ben indított eljárás során. A 121 bekeretezett és 1285 keret nélküli alkotás jó állapotban volt, a 79 éves férfi szakszerűen tárolta őket a társasházi lakásban. A hatóságok a képeket egy titkos raktárban helyezték el, és néhány kivételt - a gyűjtemény eddig ismeretlen darabjait - leszámítva egyelőre fényképeket sem közöltek róluk, hogy ne nehezítsék meg a jogos tulajdonos kilétének megállapítását célzó eljárást.
A müncheni Süddeutsche Zeitung szerint a háború után a szövetségesek eljárás alá vonták Hildebrand Gurlittot, és több mint 100 festményt lefoglaltak tőle. A kihallgatási jegyzőkönyvekhez csatolt listák szerint a képeket az amerikai hadsereg egy wiesbadeni raktárában tárolták. Gurlittnak sikerült tisztáznia magát, és 1950-ben két kép híján az összes festményt visszakapta.
A háború után készült listák és a német hatóságok kedden közölt adatai alapján az 1945-ben lefoglalt és öt év után visszaszolgáltatott magángyűjtemény több darabja a müncheni lakásban talált kollekció része. Mindkét gyűjteményben szerepel Otto Dix önarcképe, Max Liebermann két lovast ábrázoló festménye és Marc Chagall gouache technikával festett képe, amelyek létezéséről eddig nem tudtak a művészettörténészek - írta szerdán a Süddeutsche Zeitung.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
27. Az első világháború és következményei
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Utazás a frontra, spanyolnátha, leleplezett viszony: mozgalmas év volt Franklin Roosevelt számára 1918
- A gránát még célt tévesztett, a lövések halálosan megsebesítették a főhercegi párt Szarajevóban
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- Az első világháború harcainak valóságos időkapszulája került elő az olasz Alpokban
- Románia hadba lépését késleltette, Olaszországét azonban már nem tudta megakadályozni a gorlicei áttörés
- Háború, spanyolnátha, leleplezett viszony – sok fordulatot hozott Franklin Roosevelt életébe az 1918-as év
- Bár ebben reménykedett, Fritz Haber vegyi fegyverei nem tudták eldönteni az I. világháborút
- Az I. világháborús francia sisakok nagyobb védelmet nyújtottak, mint a mai amerikaiak
- Sártenger, életveszély és felelősség – az első világháború futárai
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.