Deák és a nők
2013. október 14. 10:16 MTI
A 210 éve született Deák Ferencről és a környezetében élt nőkről rendeznek tudományos konferenciát szerdán Zalaegerszegen.
Korábban
A törvényszék dísztermében tartandó tanácskozás nyitó előadásán a megyei és városi könyvtár igazgatója, Kiss Gábor a haza bölcséről szóló anekdoták tükrében vizsgálja Deák Ferenc és a környezetében élt nők viszonyát.
A 19. századi női sorsok, szerepek önmagukban is érdekesek, de még izgalmasabbá teszi a témát Deák Ferenc kettős mérce szerint alkotott véleménye. A söjtöri születésű politikus kedves, szeretetreméltó személyiség volt, tisztelettudóan beszélt a környezetében élő nőkről, ugyanakkor - valószínűleg fiatalkori csalódása miatt - a házasságról és általában a nőkről, viselkedésükről, hűségükről gyakorta nyilatkozott elítélően - mondta el Kiss Gábor az MTI-nek.
Deák Ferenc (1803-1876) életútja rendhagyó módon alakult. Édesanyja, Sibrik Erzsébet születésekor meghalt, a pár napos csecsemőt édesapja a zalatárnoki rokonokhoz adta dajkaságba. Édesapja halála után az 5 esztendős kisfiút a testvérei vették magukhoz. A testvéri szeretet végigkísérte Deák Ferenc életét, bátyja és nővérei nevelték, taníttatták, élete végéig egyengették a sorsát.
Deák Ferenc soha nem nősült meg, élete utolsó éveiben - ugyancsak agglegény - bátyjával élt a család kehidai kúriájában. Ifjúkori szerelme - valószínűleg a dunántúli nemesi családból származó Inkey-lány - kikosarazta. A csalódás mélyen érintette, valószínűleg fiatalkori kudarca miatt alakította ki sajátos életfilozófiáját. Az anekdoták szerint a házasságról és a szerelemről vitriolosan, kétkedve, szinte elutasítóan beszélt. A házasságot problémaként, gondként jelenítette meg, a nők hűségéről, a szerelemben és a házasságban tanúsított magatartásáról pedig pejoratívan nyilatkozott.
A könyvtárigazgató emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy nőrokonairól, a hozzá közel álló nőkről mindig tisztelettel és szeretettel beszélt. A szülőfalujából származó Festetics Mária Deák Ferenc ajánlásával lett Erzsébet királyné udvarhölgye. A fiatalabb lányokkal - keresztlányával, Dőry Franciskával és gyámleányával, Vörösmarty Ilonával - atyai, nagyatyai módón viselkedett, tanácsokat, intelmeket írt számukra, amelyek nyomtatásban is megjelentek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap