Elvitetnék Rákóczi hamvait?
2013. február 1. 14:24
Elvitetné a dómból II. Rákóczi Ferenc hamvait Alojz Tkáč nyugalmazott kassai érsek. Úgy véli, a sírhelyet látogató magyar turisták egy része megszentségteleníti a katedrálist, ezért az lenne a legjobb, ha a fejedelem földi maradványait Magyarországra vinnék - jelentette a pozsonyi Új Szó.
Korábban
„Az egyház arra szólít fel: Vigyétek Rákócit (sic!) Magyarországra” címmel közölt provokatív cikket a nacionalista Slovenské národné noviny 2012/49-es száma, a következő felcímmel: „Ki kell űzni az elvakult nacionalistákat és irredentistákat a kassai Isten házából”. A magyar fordítást a felvidéki portál, a FENET közölte először.
A cikk tájékoztatása szerint Kassán nem tűrik tovább, hogy a szlovák történelmet a jelenlegi nacionalista magyar politika uralja. Egyetlen – szlovák – intézmény sem lépett fel az ellen, hogy a kassai Szent Erzsébet-székesegyházat különböző magyar zászlókkal árasztották el, ezért e szent helyet magának az egyháznak kellett megvédenie. A Szent Erzsébet ünnepen hangzott el az a felszólítás, hogy „František Rákoci” maradványait vigyék el a kassai székesegyházból Magyarországra.
Nagy megdöbbenést keltett Alojza Tkáč nyugalmazott szlovák érsek kijelentése, mikor az elmúlt év végén bemutatott miséjén elhangzott homíliájában így vélekedett: „Felhívom az egyházi és politikai intézményeket, hogy kezdjenek tárgyalásokat II. Rákóczi Ferenc és hozzátartozói földi maradványainak Magyarországra szállításáról. Mi, hívő szlovákok, készségesen odaadjuk a magyaroknak, fogadják őt tárt karokkal – ezzel megszűnnek a zavart keltő helyzetek, miután jobb barátok és szomszédok leszünk. Ámen”.
A Rákóczi-kripta
A Szent Erzsébet-dómba október 27-én látogatott egy népes magyarországi csoport, hogy II. Rákóczi Ferenc sírjánál elhelyezzék a fejedelmi zászlókat. Mint utóbb kiderült, engedélyt sem az érsekségtől, sem a műemlékvédelmi hivataltól nem kértek, a mintegy 150 ember turistaként váltott jegyet és ment le a kriptába, ahol verseket mondtak, énekeltek – számolt be az Új Szó pénteki száma.
A Slovenské národné noviny cikkírója szerint a székesegyházat olyan célokra használják fel, amelyek a hívők számára elfogadhatatlanok, mondván, a dóm nem az a hely, ahol nacionalista és irredenta hangulatot kell kelteni, mintha a megszentségtelenített hely egy másik országhoz − azaz Magyarországhoz – tartozna.
Az egyház – fogalmazott a szerző – utolsó bástyaként maradt: tudniillik a kassai érsekséget a Szentszék alapította, az érsekség területe megegyezik az államhatárral, területe pedig kétségbevonhatatlanul a szlovák szuverenitás területe. Azonban nem csak a magyar hívőkről van szó, hanem arról, hogy ez ellentétes a római katolikus egyház és a kassai érsekség elveivel. A törekvés a történelmi mitológia kialakítását rejti magában azzal a céllal, hogy feltámasszák a realitástól távol álló nagymagyar mitológiát, ami szembenáll a jószomszédi együttéléssel.
A Népszabadság idézte Jaroslav Fabiant, a kassai érsekség szóvivőjét, aki magánvéleménynek és alaptalannak minősítette Alojz Tkác megnyilvánulását. Bernard Bober jelenlegi érsek mindössze arról tárgyalt a kassai magyar főkonzullal, hogy miként előzhetnék meg a tavalyihoz hasonló, feszültségkeltő megnyilvánulásokat – olvasható a lap online kiadásában.
II. Rákóczi Ferenc a szabadságharc bukása (1711) után 1717-ben a Porta meghívására Törökországba ment azt remélve, hogy a török-osztrák háború lehetőséget ad a szabadságharc újbóli megindítására. Ez azonban meghiúsult, s ezután a török kormány Rodostót jelölte ki tartózkodási helyéül. Bujdosókból alakult kíséretével itt élt 1735. április 8-án bekövetkezett haláláig. Hamvainak hazahozatalát 1904-ben engedélyezték, s 1906 elején megkezdődtek az előkészületek, majd az Országgyűlés 1906. október 24-én hozott törvényt a hazaszállításról. A hamvakat szállító különvonat 1906. október 28-án érkezett Budapestre. A szabadságharc vezetőjének és több bujdosónak a földi maradványait ezután Kassára szállították, ahol október 29-én a Dómban helyezték örök nyugalomra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.