Megtalálhatják a nácik aranyát
2011. május 10. 16:04 The Daily Mail
Az arany elásásának pontos helyét immáron ötven éve kutatják, most a bunker felépítésén dolgozók csontjai vezethetik el a szakembereket a több százmillió dollár értékű kincshez.
Korábban
A Mosquito vadászbombázók által Németország felett készített felvételek és a szemtanúk beszámolóinak birtokában eredtek a kutatók a bunker feltételezett helyszínének nyomába, a következő hónapban pedig az ásatások is megkezdődhetnek a Lipcse melletti Leinawald erdőben. A több mint 750 millió dollár értékű aranyról szóló híresztelések az utóbbi években valóságos kincsvadászatot indítottak el, amelynek célja a földalatti bunker megtalálása volt.
A náci archívumok szerint a Todt-szervezet (Organisation Todt, a német hadiipar teljesítményének fokozására létrehozott, félkatonai alapon működő, kényszermunkásokat dolgoztató szervezet) zászlóaljait Hitler fegyverkezési minisztere, Albert Speer utasítására 1944-ben szállították Leinawaldba. A hétvégén emberi földi maradványok kerültek elő az erdőben, a feltételezések szerint azon munkásoké, akik a titkos bunker építése közben lelték halálukat.
A Luftwaffe-dokumentumok tanúsága szerint 1945 áprilisában – egy hónappal a háború befejezése előtt – bombázógépeket rendeltek az erdő felé. A német vezetés annak ellenére határozott így, hogy a szövetségesek által biztosított légi fölény miatt szinte egyetlen német repülőgép sem tudott felszállni. „Úgy gondolhatták: megéri kockáztatni és bombákat ledobni azért, hogy eltüntessék a nyomokat” – magyarázta Hilmar Prosche helytörténész.
1961-ben a német kormány elrendelte az ásatások megkezdését, de a munkálatokat a földből szivárgó mérgező gázok miatt hirtelen abbahagyták – így ugyan semmit sem találtak, de akkor még nem voltak birtokában a titkosított RAF-felvételeknek. 1996-ban egy amerikai veterán, bizonyos Norman Scott fogott ásatásba a helyszínen, neki egy haldokló német SS-tiszt mondta el, hogy ide rejtették a Reichsbank aranytartalékát.

A bunker hatalmas mennyiségű aranyat tartalmazhat, lévén, hogy a meghódított országok bankjainak aranykészleteit is Németországba szállították, de a holokauszt áldozatainak ékszerei is Berlinbe kerültek. Az aranytartalék a háborús erőfeszítések finanszírozásához kellett, egy részéhez azonban soha nem nyúltak. A háború vége felé a náci tisztviselők úgy határoztak, hogy a Reichsbank aranyait Dél-Bajorországba, Oberbayernbe szállítják – a szállítmány végül nem ért ide, de hogy hol lehet a hatalmas aranykincs, azt sűrű homály borítja.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56