Szemölcs éktelenkedik Tutanhamon meseszép nagyanyja homlokán
2011. március 24. 08:40 Discovery News
Tutanhamon nagyanyjának szépségéről már életében ódákat zengtek, a róla készített nagyfelbontású képek viszont azt mutatják, hogy mumifikált arcának bőre közel sem volt annyira tökéletes.
Korábban
Tutanhamon nagyanyja, Tije hercegnő homlokán egy kövér szemölcs látható – jelentette be egy egyiptológus. A vállaira hulló dús, vörös hajáról ismert múmiát DNS-tesztekkel 2010 februárjában sikerült azonosítani: ő Tije hercegnő, Juja és Tuja lánya, III. Amenhotep felesége, a IV. Amenhotepként is ismert Ehtanon anyja. A múmia szépséghibája sokáig ismeretlen maradt, mígnem Mercedes González, a madridi Instituto de Estudios Científicos en Momias igazgatója a kairói múzeumban tett látogatása alkalmával fel nem fedezte.
„Nagy felbontású képeket készítettem, amelyekből kiderült, hogy az arcon egy szemölcs, más néven verruca plana látható” – nyilatkozta a szakember. A szemölcsök olyan kisebb-nagyobb kemény bőrkinövések a test különböző részein, amelyek általában az arcon, a nyakon és a kezeken fordulnak elő, s amelyeket általában vírus okoz (humán papillomavírus). „Korábban nem láttam ehhez foghatót” – tette hozzá González.
A 18. dinasztiából származó III. Amenhotep felesége, Tije hercegnő az egyiptomi történelem egyik legnagyobb cselszövője volt. Férje szerint „bájos hölgy, édes a szerelemben, aki a palotát szépséggel tölti meg, Észak és Dél régense, Nagy Felesége a Királynak, aki szereti őt”. A hercegnő Amenhotep 38 éves uralkodásának egyik legbefolyásosabb személyiségének számított, az uralkodói párról mintázott szobrokon például Tije a fáraóval egy szinten, egyenlő félként ül. A fáraó számtalan szentélyt, palotát, Núbiában homokkőből készült templomot, s még egy mesterséges tavat is építtetett felesége tiszteletére.
„Lehet, hogy szemölcs, de nem lehetünk biztosak benne. Az is elképzelhető, hogy fibróma. Érdekes lenne szövettani és DNS-vizsgálatokat végezni” – nyilatkozta Frank Rühli, a Zürichi Egyetem oktatója. Sokkal óvatosabb Salima Ikram, a kairói Amerikai Egyetem egyiptológusa, aki szerint nem elképzelhetetlen, hogy az arcon egy anyajegy látható, amely a mumifikálódás során nőtt nagyobbra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap