Terepanalízissel keresik Boudicca bukásának helyszínét
2010. november 17. 09:46
Számítógépes terepanalízissel próbálják lokalizálni a kelet-angliai Boudicca királynő vezette rebellió egyik helyszínét, ahol a barbár icenusok végül elvesztették a rómaiakkal vívott döntő ütközetet.
Korábban
Tacitustól és Cassius Diótól tudjuk, hogy Boudicca vezetésével az icenusok Colchester, London és St. Albans városát is feldúlták. Suetonius Paulinus római kormányzó, a második, a kilencedik, a tizennegyedik és a huszadik légió élén Anglesey ellen vezette hadait, amikor egy felkelésről kapott hírt: a kelet-angliai icenus törzs fellázadt, amely a rómaiakkal kötött paktum felrúgását, s a népüket ért sérelmeket akarta így megbosszulni.
Az icenusokhoz több törzs is csatlakozott, majd együttes erővel Colchestert (Camulodunum) vették ostrom alá. Az ostromlott település segítségére a kilencedik légió – Petilius Cerialis vezetésével – veteránjai siettek, s egy ismeretlen helyen találkoztak a már győztes brit törzsekkel: a római gyalogságot akkorra már szétverték, Cerialis pedig a megmaradt lovassággal visszavonult a longthorpe-i erődbe.
A kilencedik légió legyőzésének híre a 10 ezer katonával, a tizennegyedik és huszadik légióval – de az Exeterben állomásozó második légió nélkül – az éppen London felé tartó Suetonius tudomására jutott. London megadta magát, s hasonló sorsra jutott St. Albans (Verulamium) is. A visszavonuló rómaiak végül harcba szólították az őket üldözőbe vevő briteket: a döntő ütközetben (i. sz. 60 vagy 61-ben) a brit törzsek 80 ezer fős veszteséget szenvedtek, míg a rómaiak közül csupán nyolcszáz katona esett el. A felkelők vezére, Boudicca is meghalt, fogságában (Tacitus), vagy betegségben (Dio).
Az SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) és SAGA (System for Automated Geoscientific Analyses) programok segítségével Steve Kaye kutató eredt a csatatér helyszínének nyomába, aki szerint a Tacitus leírásában olvasható topográfiai elemek között a legfontosabbnak a hegyszoros és a lapály tekinthető. A történetíró a lapály „legszélső határára” teszi a brit törzsek szekereit, míg a hegyszoros szélességére a légiók szoros soraiból (frequens ordinibus) lehet következtetni; s habár a római katonák pontos száma ismeretlen, a hegyszoros szélessége 750 és 1250 méter között mozoghat.
Tacitus leírása azonban számos kérdést megválaszolatlanul hagyott. Ezek alapján felállítható egy sor kritérium (többek között egy 10 ezer katonát és lovast ellátó, védhető folyó, valamint egy öt foknál kisebb, a britek és a rómaiak között levő emelkedő), amelynek a csatatér helyszínének meg kell felelnie. Kaye ezek alapján 263 helyszínt választott ki – többek között Dadlingtont, amely az 1485-ös bosworthi csata eredeti helye volt, de érdekes módon csak egy vagy két olyan hely akad közöttük, ahol a törzsek tanyáztak.
Suetonius eredeti elképzelése így felborult, mivel a kilencedik légiót szétverték, a második pedig nem érkezett meg. Tacitus az írja, hogy Suetonius elérte Londont, majd elment, de azt nem említi meg, hogy merre haladt tovább. Van olyan nézet, amely szerint Suetonius légiói nélkül ment volna Londonba, mielőtt Watling Street-be érkezett – ez taktikailag szinte elképzelhetetlen, s bizonyára a történetíró is megemlékezett volna róla.
A keletre, a felkelők központjába való vonulás a totális megsemmisüléssel ért volna fel, ezért Suetonius inkább délre mehetett, de taktikai megfontolások miatt a nyugati irány is elképzelhető, Silchester felé, az egyik leghűségesebb uralkodó, Cogidubnus terrénuma irányába. A Portway a leggyorsabb és legrövidebb út a nyugati harci zóna és a második légió eléréséhez, ez azonban nem sikerült a rómaiak hadvezérének. A terepanalízis azt mutatja, hogy a csata helyszíne a Silchestertől egy napi járásra levő Kennet folyó és az azt körülvevő hegyek között lehetett, azonban a pontos meghatározáshoz elengedhetetlenek a régészeti bizonyítékok.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Nagy Imréék újratemetésén a kommunista rendszer is sírba szállt
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.