Levéltári kerekasztalnál idézték a rendszerváltást
2009. december 9. 13:34 MTI
Szocialista tábor. Epilógus - 1989 a levéltári iratok tükrében címmel a húsz évvel ezelőtti kelet-európai eseményeket bemutató levéltártörténeti kiállítás nyílt a moszkvai Magyar Kulturális Központban több orosz levéltár és a Magyar Kulturális Központ levéltári intézete, valamint az MTI Fotóarchívumának anyagából.
Korábban
A nagy érdeklődést kiváltó tárlat az 1989-1990 évi szovjet-magyar politikai kapcsolatok mellett áttekintést nyújt a Kelet-Európa más országaiban végbement változásokról is. Az archív dokumentumok többségével először ismerkedhetett meg a közönség, hiszen a titkos és szigorúan titkos minősítés alól éppen a kiállítás okán szabadultak fel.
Az MTI Fotóarchívumából származó, a vasfüggöny lebontását, a keletnémet menekültek magyarországi tartózkodását, a páneurópai pikniket és az 1989. szeptember 10-i határnyitást bemutató korabeli fotók szintén a látogatók nagy érdeklődésére tartanak számot.
A kiállítás megnyitóján Gilyán György magyar nagykövet arról beszélt, hogy miért buktak meg az államszocialista rendszerek szerte Kelet-Európában. "A történések aláásták a hatalmi elitnek és magának a politikai rendszernek a hitelességét, megmutatták, hogy megvalósíthatatlanok maradtak a szocialista célok. Mindenütt megkezdődött a nyugati polgári demokratikus intézményrendszer bevezetése. Világos volt, hogy nem tarható fenn a korábbi létbiztonság, a teljes foglalkoztatottság, a viszonylagos társadalmi egyenlőség, de a kiszélesedő politikai demokrácia, a sajtó- és szólásszabadság kiterjedése Kelet-Európa népei előtt olyan perspektívákat nyitott, amelyek azzal kecsegtettek, hogy a régió belátható időn belül utoléri a nyugat-európai országokat. Mára világos, hogy visszafelé nincsen út. Bármit hozzon is a jövő, 1989 arra tanít, hogy a politikai demokrácia nélkül semmilyen közösségi kísérlet nem vezethet eredményre."
Andrej Artyizov, az orosz Roszarhiv vezetője hangsúlyozta: a kiállításon látható dokumentumok azt is bizonyítják, hogy 1989 eseményeiben nagy szerepe volt a Szovjetunióban zajló változásoknak, és a szovjet vezetésnek aktív és döntő szerepe volt a brezsnyevi időszak kelet-európai ortodox vezetőinek leváltásában.
A kiállítás megnyitása előtt Az 1989-es év megváltoztatta a világot. Mi lett Kelet-Európával? címmel neves orosz és magyar közgazdászok, politológusok és történészek részvételével rendezett kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be az Eszmélet című társadalomkritikai folyóirat 1989. évi, kelet-európai eseményeket taglaló orosz nyelvű különszámát.
A magyarországi rendszerkritikai gondolkodás talán egyetlen elméleti folyóirata, az Eszmélet Rendszerváltás magyar szemmel címmel oroszul megjelent különszáma válogatást kínál a kelet-európai rendszerváltozás történelmi értelméről, nemzetközi hátteréről, belső alternatíváiról, okairól, következményeiről.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap