Történészek tanácskoznak a csehszlovák-magyar lakosságcseréről
2009. szeptember 17. 08:09 MTI
A II. világháború utáni (1946-1948) csehszlovák-magyar lakosságcsere és az áttelepültek, kitelepítettek sorsa a központi témája annak a történész-konferenciának, amely szerdán nyílt meg Kassán.
Korábban
A kétnapos rendezvényen szlovák, magyar és cseh történészek, kutatók vesznek részt. A kassai tanácskozás egy hosszabb lejáratú, 2011-ben végződő projekt része. A tanácskozás-sorozat anyagát később egy tudományos történelmi monográfiában is megjelentetik.
Stefan Sutaj, a Szlovák Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Intézetének képviselője szerint a kutatók leginkább a Magyarországról Csehszlovákiába áttelepült szlovákok sorsával fognak foglalkozni. Ezt azzal indokolta, hogy magyar részről az áttelepített szlovákiai magyarok sorsát már sokkal részletesebben feldolgozták
"A lakosságcseréről megkötött szerződés nem egészen egyrangú felek megállapodása volt, hiszen Magyarország a háború vesztese, Csehszlovákia pedig a győztese volt. A magyarországi szlovákok önként jelentkezhettek az áttelepítésre, míg a szlovákiai magyarokat a csehszlovák hatóságok választották ki" - húzta alá a történész, aki a téma egyik legjobb szlovák ismerőjének számít. Rámutatott: a téma alapos feldolgozására egyebek között azért is van szükség, mert a politikai vitákban gyakran visszaélnek vele.
Sutaj kifejtette: Csehszlovákiából, elsősorban Dél-Szlovákiából mintegy 80 ezer embert telepítettek ki Magyarországra az eredetileg tervezett 105 ezerből. Magyarországról az áttelepülésre bejelentkezett 95 ezer ember közül végül nagyjából 70 ezren települtek át Csehszlovákiába.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap