Tanulmányok köszöntik a győri levéltárügy jeles képviselőjét
2008. november 22. 14:02
2006-ban ünnepelte 50. születésnapját a hazai történész- és levéltárügy egyik kiemelkedő személyisége. Bana József tiszteletére pályatársai emlékkötetet jelentettek meg, E-folyóiratunkban most ennek tanulmányaiból szemezgetünk.
"E kötet ötlete - emlékezetem szerint: ez is egy narratíva - sörözés közben született meg. Talán Győrött. De az is lehet, hogy Pécsett, vagy netán Székesfehérváron; ezt már nem tudom pontosan. Ám ha a bibliophileket egyszer esetleg érdekelni fogja (amit szívből remélek), no meg azért, mert egyébként is van valami imponáló a határozottságban, szögezzük le, hogy Győrött fogant meg a gondolat" - írta köszöntőjében a kötetet szerkesztő Katona Csaba.
"A győri gondolat… Volt már hasonló történeti fogalom, az kicsit délebbre és kicsit keletebbre, Szegeden kapott lábra, de ez most mégis egészen más, viszont jól hangzik első blikkre, hogy képzavarral is éljek. A lényeg az, hogy történelmileg így alakult, és nem feledkeztünk meg 1956 legfontosabb eseményéről.
Tovább kutatva az emlékezetben, valószínűnek mondható, hogy amikor döntő elhatározásra jutottunk, Bana Jocó nem volt ott. Vagy ha ott volt, akkor valahogy sikerrel titkoltuk előtte, mire is készülünk. Végső soron (sörön...) mérsékelt jelentőséggel bír, ott volt-e? De nagy a valószínűsége, hogy példátlan, ami történt: Győrött ilyen fontosságú kulturális mozgalom anélkül, hogy Jocó benne lett volna, de legalábbis tudott volna róla és óvó szemével kísérte volna, még nem bontakozott kis soha. Ez viszont bizonyos. Na és erre legalább tényleg büszke vagyok. Mert nem volt könnyű, de… Igen, megcsináltuk!!!...
Kedves Jocó! Reméljük, hogy általunk nagyon szeretett személyiségedhez témájában és tudományos színvonalában tökéletesen ízesülő, szerény és igénytelen írásainkkal hozzá tudunk járulni, hogy fennállásod ötvenedik évfordulója emlékezetes legyen Számodra. Természetesen készülünk a folytatásra ama gondolat jegyében, amit Kellér Dezső mondott hazatérése után, amikor életében először - éppen ötven évesen - eljutott a francia fővárosba: „Szokásom, hogy minden ötvenedik évben elmegyek Párizsba.”
Ezt tehát egy ciklus kezdete, 2056-ban folytatjuk - Neked akkor sem lesz könnyű, mert biztos, hogy Rád szakad Győr városában az 1956. évi forradalom megünneplésének megszervezése. Addig csend és nyugalom, forradalom aligha lesz, legfeljebb pár választás. Ennek - és sok másnak, de az nem feltétlen tűri a nyomdafestéket - jegyében kívánunk Neked valamennyien boldog születésnapot, s ami fontosabb, boldog hétköznapokat a második fél évszázadban! S az ünnepi hangulatban talán annak a lehetőségét sem árt mérlegelni, miszerint nem nélkülözi teljes egészében a racionalitás egyes elemeit, hogy még sört is fogunk inni ezen alkalomból"
Az alig 100 példányban kinyomott kötet pedig igencsak sokszínűre sikeredett, így a történetírás szinte minden vetülete képviselteti magát a tanulmányokban. Olvashatunk például az egyiptomi sörfőzdékről, vagy épp egy győri boszorkányperről. Kiderül, hogy miként csalta feleségét a helyi plébános, és megtudhatjuk azt is, hogy mit javasolt az orvos a túlsúlyos elvtársaknak.
A válogatott tanulmányokat E-folyóiratunkban rövidítve, részleteiben, és az eredeti kötet (Tanulmányok az 50 éves Bana Jocó tiszteletére. Szerk.: Katona Csaba. Palatia Nyomda és Kiadó, Győr, 2006. 176 p.) szerzői és szerkesztői engedélyével közöljük.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59