Az orosz elnök a történelemhamisítás ellen
2009. január 28. 13:01 MTI
Dmitrij Medvegyev orosz elnök kedden, a leningrádi blokád feloldásának 65. évfordulója alkalmából megbízta a védelmi minisztert azzal, hogy összegezzék a II. világháborús szovjet veszteségeket, s állást foglalt a történelem meghamisítása ellen.
Medvegyev a Győzelem elnevezésű rendezvénysorozat szervező bizottságának ülésén tanácsolt el mindenkit a történelem átírásától. Úgy vélte, hogy a győzelem küszöbönálló, 65. évfordulója alkalmából újra Oroszországnak kell emlékeztetnie a nemzetközi közösséget a nácizmus néhol még ma is élő gyökereire, arra a vitathatatlan, döntő szerepre, amelyet a fasizmus eltiprásában, Európa felszabadításában a Szovjetunió és a Vörös Hadsereg játszott, továbbá arra, hogy milyen hatással volt a győzelem a történelem további menetének alakulására. Úgy vélekedett: az évforduló jó alkalom az egész nemzetközi közösség számára, hogy újra átgondolja a háború tanulságait.
Az elnök szólt arról, hogy a háború után 65 évvel még mindig nem tették közzé a szovjet veszteségek pontos adatait, de fel kell kutatni a történelmi igazságot. Felkérte Anatolij Szergyukov védelmi minisztert, hogy személyesen irányítsa a kutatásokat, ezen kívül április 1-ig tegyen javaslatokat a katonai temetők rendbehozatalának felgyorsítására. Csak tavaly 12 ezer, II. világháborús szovjet katona földi maradványait találták meg különböző társadalmi szervezetek, az archívumokban 500 olyan dokumentumot tártak fel, amelyek elősegítik az elesettek azonosítását, 205 elhunytat azonosítottak - közölte hétfőn egy illetékes.
Medvegyev Szentpéterváron kijelentette, hogy a háborús veteránoknak legkésőbb a 65. évfordulón át kell adni a nekik ítélt kitüntetéseket. A háború után ugyanis több mint hárommillió odaítélt kitüntetés nem jutott el a frontharcosokhoz, s bár ezek túlnyomó többségét azóta már átadták a kitüntetetteknek, a közeljövőben a többit is át kell adni. Azt is ígérte az elnök, hogy az orosz állam a válság ellenére tovább támogatja a veteránokat.
Leningrád blokádja 871 napig, 1941. szeptember 8-tól 1944. január 27-ig tartott. Az 1941. január 1-i adatok szerint az akkori Leningrádban körülbelül hárommillió ember élt, és a blokád idején különböző adatok szerint a halálos áldozatok száma elérhette az egymilliót is. Az Interfax hírügynökség felidézte, hogy a náci bűnösök elleni nürnbergi perben 638 ezer áldozatot említettek, három százalékuk vesztette életét a belövések és bombázások során, a többi éhen pusztult.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Véletlenül jutott kulcsfontosságú szerephez a berlini fal ledöntésében Günter Schabowski
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap