Az orosz elnök a történelemhamisítás ellen
2009. január 28. 13:01 MTI
Dmitrij Medvegyev orosz elnök kedden, a leningrádi blokád feloldásának 65. évfordulója alkalmából megbízta a védelmi minisztert azzal, hogy összegezzék a II. világháborús szovjet veszteségeket, s állást foglalt a történelem meghamisítása ellen.
Medvegyev a Győzelem elnevezésű rendezvénysorozat szervező bizottságának ülésén tanácsolt el mindenkit a történelem átírásától. Úgy vélte, hogy a győzelem küszöbönálló, 65. évfordulója alkalmából újra Oroszországnak kell emlékeztetnie a nemzetközi közösséget a nácizmus néhol még ma is élő gyökereire, arra a vitathatatlan, döntő szerepre, amelyet a fasizmus eltiprásában, Európa felszabadításában a Szovjetunió és a Vörös Hadsereg játszott, továbbá arra, hogy milyen hatással volt a győzelem a történelem további menetének alakulására. Úgy vélekedett: az évforduló jó alkalom az egész nemzetközi közösség számára, hogy újra átgondolja a háború tanulságait.
Az elnök szólt arról, hogy a háború után 65 évvel még mindig nem tették közzé a szovjet veszteségek pontos adatait, de fel kell kutatni a történelmi igazságot. Felkérte Anatolij Szergyukov védelmi minisztert, hogy személyesen irányítsa a kutatásokat, ezen kívül április 1-ig tegyen javaslatokat a katonai temetők rendbehozatalának felgyorsítására. Csak tavaly 12 ezer, II. világháborús szovjet katona földi maradványait találták meg különböző társadalmi szervezetek, az archívumokban 500 olyan dokumentumot tártak fel, amelyek elősegítik az elesettek azonosítását, 205 elhunytat azonosítottak - közölte hétfőn egy illetékes.
Medvegyev Szentpéterváron kijelentette, hogy a háborús veteránoknak legkésőbb a 65. évfordulón át kell adni a nekik ítélt kitüntetéseket. A háború után ugyanis több mint hárommillió odaítélt kitüntetés nem jutott el a frontharcosokhoz, s bár ezek túlnyomó többségét azóta már átadták a kitüntetetteknek, a közeljövőben a többit is át kell adni. Azt is ígérte az elnök, hogy az orosz állam a válság ellenére tovább támogatja a veteránokat.
Leningrád blokádja 871 napig, 1941. szeptember 8-tól 1944. január 27-ig tartott. Az 1941. január 1-i adatok szerint az akkori Leningrádban körülbelül hárommillió ember élt, és a blokád idején különböző adatok szerint a halálos áldozatok száma elérhette az egymilliót is. Az Interfax hírügynökség felidézte, hogy a náci bűnösök elleni nürnbergi perben 638 ezer áldozatot említettek, három százalékuk vesztette életét a belövések és bombázások során, a többi éhen pusztult.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap