Dobogós lett Sztálin
2008. december 29. 12:42 BBC News
Joszif Sztálin, a néhai szovjet diktátor a harmadik legjelentősebb orosz történelmi személyiség az oroszok szemében. Erről az a felmérés tanúskodik, amelyet az állami irányítású Rosszija televíziós állomás végzett az elmúlt három hónapban. A nézők a csatorna által összeállított listán szereplő személyekre adhatták le szavazatukat interneten keresztül vagy SMS-üzenetben. A névsorban élő személyek nem szerepeltek.
Korábban
A népszerűségi versenyt Alekszandr Nyevszkij nyerte meg 524 ezer szavazattal. A 13. században élt legendás herceg csapatai élén védte az idegen betolakodóktól az akkori orosz földeket.
A második helyen 523 ezer vokssal Pjotr Sztolipin végzett. Sztolipin a múlt század első éveiben II. Miklós cár miniszterelnöke volt. Nevét azzal írta be a történelembe, hogy jelentős földreformot hajtott végre, és azzal is, hogy kíméletlenül leszámolt a birodalom rendszerének megdöntésére törekvő baloldali forradalmárokkal.
A tulajdonképpen nem is orosz, hanem grúz származású Sztálin nem sokkal maradt el a két első helyezettől: 519 ezren szavaztak rá. A harmincas évek úgynevezett tisztogatási korszakában milliókat küldött a halálba, diktatórikus, személyi kultuszos rezsimet alakított ki. Országlása idején kegyetlen munkatáborokat létesítettek, miközben a Szovjetunió több térségében aratott az éhhalál.
Sokan viszont azzal magyarázzák Sztálin még mindig élő kultuszát, hogy bűnei ellenére az elmaradott országból atomnagyhatalmat kreált. Az első 12 helyezett között van többek között Alekszandr Puskin költő, Fjodor Dosztojevszkij író, Vlagyimir Lenin, a Szovjetunió alapítója és Rettegett Iván cár is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56