A második világháborús győzelem az oroszok kedvence
2008. október 29. 12:59 MTI
A Nagy Honvédő Háború - vagyis a második világháború -, a világűr meghódítása és a Szovjetunió széthullása volt az orosz emberek számára a múlt század három legjelentősebb eseménye - derült ki a VCIOM közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Korábban
A század legjelentősebb történéseként a válaszolók 16 százaléka a második világháborút, 13 százaléka Jurij Gagarin űrrepülését, 5 százaléka az ember Holdra-szállását, 4 százaléka az 1917. októberi forradalmat, 3 százalék a Szovjetunió széthullását, 2 százalék pedig Vlagyimir Putyin hatalomra jutását nevezte meg. A tíz évvel ezelőtti hasonló felméréshez képest mintegy felével csökkent azok száma, akik Gagarin űrrepülését, illetve az 1917-es forradalmat tartották fontosnak, míg az ember Holdra-szállását ma ötször annyian tartják fontosnak, mint 10 éve. Akkor sokan Oroszország demokráciára való áttérését és az orvostudomány új vívmányait említették.
A 20. század legtragikusabb eseményének a második világháborút (36 százalék), a csernobili atomerőműben bekövetkezett katasztrófát (9 százalék), a csecsenföldi és az afganisztáni háborúkat (8-8 százalék), a Szovjetunió széthullását (6 százalék), továbbá az 1917-es forradalmat és természeti katasztrófákat (4-4 százalék) tartják. A Kurszk atom-tengeralattjáró elsüllyedését, a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombát, Borisz Jelcin elnökségét, Sztálin diktatúráját és az orosz cári család meggyilkolását 1-1 százalék tartotta a század legtragikusabb eseményének.
A tíz évvel ezelőtti felmérésben a két világháborút 25 százalékkal többen tették az első helyre, és közel felével csökkent tíz év alatt azoknak a száma, akik a csecsenföldi és az afganisztáni háborút nevezték meg. Akkor sokan említették az éhínséget, a járványokat, a terrorizmust, a fasizmust, és a kábítószer-fogyasztást. A múlt század legnagyobb vívmányainak a világűr meghódítását (16 százalék), a nukleáris energia békés felhasználását (5 százalék), az orvostudomány eredményeit, a számítógép feltalálását (4-4 százalék), a mobilt telefont, a nukleáris fegyvereket, a televíziót, a nanotechnológiát és az internetet tekintik az orosz emberek. Érdekes módon a válaszolók közel fele nem tudta megnevezni a legnagyobb vívmányt.
A legnagyobb csalódást az orosz embereknek a Szovjetunió széthullása (17 százalék), a peresztrojka, a szegénység, nyomorúság és a betegségek (6-6 százalék), a csecsenföldi és az afganisztáni háború, az oroszországi stabilitás hiánya, az árak emelkedése és az atombombák bevetése (4-4) százalék, és a kommunizmus eszméjének bukása (3 százalék) okozta az orosz embereknek, de sokan említették Borisz Jelcin és Mihail Gorbacsov kormányzását, az 1917-es forradalmat, Sztálin uralmát és az ökológiai helyzet romlását.
A Vremja Novosztyej című lapban kedden ismertetett felmérés júliusban készült, országszerte 1600 ember bevonásával, a hibalehetőség aránya legfeljebb 3,4 százalék.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap