Sztálin lehet a legnagyobb orosz
2008. július 15. 17:52
Az egykori szovjet diktátor, Joszif Sztálin, és az ország utolsó uralkodója, II. Miklós cár fej-fej mellett haladva vezetik az orosz állami médiában futó Oroszország neve címet viselő szavazást, amelyben a BBC `Legnagyobb brit` című műsorának licensze alapján szeretnék megtalálni az ország legjelentősebb történelmi alakját.
Korábban
Az állami térvé- és rádiótársaság vezetői szándékosan adták a nevet: szerintük ugyanis a `Legnagyobb orosz` cím használatával rögtön kizárhatnák a játékból Lenint és Sztálint. Erre pedig nem kerülhet sor, mert szerintük náluk nem járható út, amit a németek követtek, akik kizárták a szavazásból Adolf Hitlert és a többi náci vezetőt.
Hétfőig közel 2,3 millió szavazatot regisztráltak a www.nameofrussia.ru oldalon folyó internetes szavazáson, ahol Sztálin eddig 252360, míg II. Miklós 252320 szavazatot kapott. Őket 171224 vokssal Lenin, 150405 szavazattal Vlagyimir Viszockij, míg 115115 szavazattal Nagy Péter cár követi. Az első ötven között szerepel még Anton Csehov, Alekszandr Puskin, és Szergej Jeszenyin is, ahogy sikerült bejutnia közéjük Jurij Gagarinnak és Szergej Koroljovnak is. Oroszország első elnöke, Borisz Jelcin jelenleg a 12., ám mivel élő személyek nem vehetnek részt a szavazásban, sokak bánatára nem szavazhatnak Vlagyimir Putyinra.
A monarchisták azonban visszavágtak: a múlt hétvégi akciót a cár és családja kivégzésének 90. évfordulójára időzítve fordítottak a szavazás menetén, és a megszigorított biztonsági protokollokkal reményeik szerint valós eredmények születhetnek majd. Emellett nagyon sok monarchista orosz szervezet is melléjük állt, és támogatásukról biztosították a játék szervezőit. Nyikolaj Lukjanov, az Összoroszországi Monarchista Központ vezetője szerint csak a Vkontakte.ru közösségi oldalon 400 ezren vallják magukat királypártinak, és ezért mindenkit arra kértek, hogy szavazzon a cárra. Szavazásra szólít fel a Kreml-barát Ifjúgárda is, akik szerint igen hamar felülkerekedhetnek nagyszüleik sztálinista nosztalgiáin, köszönhetően a nyugdíjas otthonok korlátozott internetellátásának.
A cenzúra azóta az egész játékra kiterjed: az ukrán IP-címekről például több hullámban érkezett nagyon sok szavazat Nesztor Makhno és Bogdan Hmelnyiickij nevére, akiket aztán töröltek a szavazásból. Ugyanígy járt Feliksz Dzerzsinszkij is, aki bár igen sok szavazatot kapott, történelmi szerepe miatt tűnt el a jelöltek közül. Ennek okát a következőképp indokolták: "ha te szervezed a játékot, te hozod a szabályokat is".
A szervezők a manipulációs kísérletek ellenére sem hiszik, hogy Sztálin megnyerhet egy hasonló versenyt. Ez kiderülhet majd akkor is, amikor az első 12 személy tetteit és tevékenységét televíziós vitákban vetik majd össze szeptemberben. Ljubimov szerint nagyon sokan akkor szembesülnek majd azzal, hogy ha nem vigyáznak, Sztálin megnyerheti a vetélkedőt.
Eközben a kommunisták sem csüggednek, és a szentpétervári szervezetek határozott véleménynyilvánításra szólítják fel híveiket. Szerintük mind Lenin, mind Sztálin különleges alakok, akik nagyon sokat tettek az országért, főként azzal, hogy kivégezték a véreskezű II. Miklóst.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap