Feltámad az erdélyi Versailles
2008. május 20. 17:00
Bármilyen "halottnak" látszó műemlék feltámasztható, ha értő kezekre, tanulékony tanítványokra és professzionális szervezőkre bízzák a dolgot - erről személyesen is meggyőződhetünk.
Korábban
A bonchidai Bánffy-kastély Románia egyik legjelentősebb főnemesi rezidenciája. A több évtizedes elhagyatottság miatt pusztulásnak indultak épületei. A hétvégén a sajtó képviselői láthatták saját szemükkel, miként ölti fel fokozatosan eredeti arcát az épületegyüttes. Sikeres felújításokra persze van számos példa a világban, de ez a műemlék a módszer eredetiségéért kapta meg most a műemlékvédelem `Oscarjának` számító Europa Nostra Díjat.
Ebben a kategóriában nyerte el most a díjat az erdélyi Versailles-ként ismert műemlék megmentéséért létrehozott program, amelyet a Transylvania Trust és angol partnere, az Institute of Historic Building Conservation (IHTC) kilenc évvel ezelőtt indított útjára, s amelynek köszönhetően tucatnyi ország egyetemi hallgatóit és restaurátorait sikerült bevonni a különböző felújítási munkálatokba.
Hegedűs Csilla programigazgató, a Transylvania Trust ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a bonchidai Bánffy-kastélyban 2001-től működik ez a program, 2005-ben pedig megnyitották az Épített örökség felújító Szakképző Központot, amelynek eddig nyolcszáz hallgatója volt tizenhárom országból, főleg Európából, de az Egyesült Államokból, Brazíliából, sőt, Ausztráliából is. Nyolc esztendővel ezelőtt még csak szakmunkásokat ácsokat, kőműveseket és kőfaragókat - vontak be a képzésbe, 2001-től viszont megnyitották a kapukat az építész, a mérnök, a művészettörténész és a tájépítész egyetemi hallgatók előtt is.
A tanfolyamokhoz támogatást próbálnak szerezni, így a hallgatóknak nem kell a teljes képzési költséget fizetniük. "Az idén július 6-tól lesz az első, augusztus 10-től a második" - mondta Hegedűs Csilla, hozzátéve: e kéthetes "képzési modulokból" három nap elméleti, a többi tizenegy nap gyakorlati oktatást nyújt. Az elméleti oktatásban angliai, romániai és magyarországi szakemberek, egyetemi oktatók tanítanak, a gyakorlati képzést pedig angliai és romániai mesterek vezetik. A gyakorlati képzés pedig abból áll, hogy részt vesznek a bonchidai Bánffy-kastély helyreállítási munkálataiban - mondta a programigazgató.
A hétvégi sajtótájékoztatón elmondták: a központ az elsődleges hangsúlyt a hagyományos építőanyagokra és technikák alkalmazására fekteti. A hallgatók képzése során sikerült helyreállítani az épületegyüttes bizonyos részeit, így a konyhaépületet, a Miklós-szárnyat, a kapuépületet és részben az istállók boltozatát.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.