Angolszász kereskedők miatt tűntek el az óriás tőkehalak
2008. április 15. 15:00
A túlhalászás miatti katasztrofális északi-tengeri tőkehalpusztulás mindannyiunk étrendjére befolyást gyakorolt: az egy évszázaddal ezelőttihez képest igen kevés hasonló halat fogyasztunk.
Korábban
Az egy méternél hosszabb tőkehalak mára ritkaságnak számítanak, ám a régészeti feltárások azt bizonyítják, hogy pár száz évvel ezelőtt a hatalmas példányok voltak a leggyakoribbak. A Journal of Archaeological Science régészeti szaklapban megjelent tanulmány szerint a tőkehalpiac a középkorban volt a legjövedelmezőbb: a kifogott példányokat hatalmas telepeken halmozták fel és sózták be, ahonnan Európa számos pontjára szállítottak belőle. A svéd és norvég partok mellett fogott halak például igen népszerűek voltan Angliában vagy Németország északi részén.
A tengeri halak maradványai 1000 körül jelentek meg Észak- és Nyugat-Európában, egész mostanáig azonban nem volt világos a helyi halászat és a szervezett távolsági kereskedelem közti összefüggés. A különbség igen fontos, hiszen a csoport szerint a kereskedelmi célú halászat megjelenésének megértése nagyon fontos lehet a tenger kihasználásának és a gazdaságtörténet megfelelő fejezeteinek megértésében.
A csoport szerint a vizsgálat az északi-tengeri halászat történetének kezdeteit is segíthet megérteni. Bár a jelenlegi projekt nem foglalkozik a Labrador menti baszk halászatok szintén érdekes, feltárásra váró történetével, a mostani vizsgálattal egyben az északi-atlanti térség halászati történetét is újraírhatják majd.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Végleg nyugdíjazták a honvédség szovjet helikoptereit
- Megnyitották Sztálin titkos borgyűjteményét Tbilisziben
- Sorozat készült a fikciós szovjet űrprogramról
- A mai napig felismerhetőek a szovjet űrszondák a Vénuszon
- Átnevezték és felszámolják a moszkvai Gulag Múzeumot
- A Szovjetunióban betiltott festményeket állítanak ki Londonban
- Negyven éve történt a történelem legsúlyosabb nukleáris katasztrófája
- Luxusmárkaként született újjá a szovjet Rakéta óra
- Megmentett csernobili fotóarchívumból nyílt kiállítás Budapesten
- Neolitikus metropoliszt mutat be egy most nyílt kiállítás Kínában 07:52
- A valódi Enola Holmesok: így dolgoztak a viktoriánus kori Anglia női nyomozói 06:37
- 2700 éves holdnaptárt azonosítottak Mexikóban tegnap
- Szándékosan semmisítettek meg egy ezeréves perui geoglifát tegnap
- Ötvenöt eurázsiai múzeumigazgató sürgette a nemzetközi együttműködést tegnap
- Digitális múzeumi regiszter védi az ukrán kulturális örökséget tegnap
- Azonosították a több száz aranyérmét rejtő hajóroncsot tegnap
- Feltárták Poszeidón mocsárba süllyedt szentélyét tegnap














