Végveszélyben az orosz ellenzékiség múzeuma
2007. november 19. 17:00
Anyagi eszközök hiányában bezárás fenyegeti az Andrej Szaharov múzeumot, amely a maga módján folytatja a néhai híres szovjet ellenzéki harcát.
Korábban
Miután Oroszországban, ahol az ellenzékieknek alig van szava azóta, hogy visszatértek az egykori KGB-tisztek, általános a közöny az intézménnyel szemben, Szamodurov az Európai Unió, az Európai Parlament segítségét kérte, de mindeddig eredménytelenül. A múzeum eddig túlnyomó részében a külföldi adományozóktól függött. De - mint az igazgató megjegyzi - a Nyugat érdeklődése csökken Oroszország problémái iránt, és ezzel együtt csökken a támogatás is. 2008-ra egyelőre csak az amerikai Szaharov-alapítványtól várnak 50 ezer dollárt (kb. 88 millió forint), ami ugyancsak távol van a 340 ezer dolláros éves költségvetéstől.
Szaharov (1921-1989), a szovjet hidrogénbomba feltalálóinak egyike már az 1960-as évek végétől szembefordult a szovjet hatóságokkal és az emberi jogok védelmezője lett. A KGB által éveken át zaklatott tudóst csak 1986-ban, Mihail Gorbacsov hatalomra jutása után rehabilitálták.
A tárlat felidézi a sokak által idealistának tartott Szaharov számos politikai és filozófiai gondolatát, amelyek a mai napig aktuálisak Oroszországban a Jelcin-korszak elveszett illúziói után, valamint a demokrácia Vlagyimir Putyin idejében elszenvedett csorbulása miatt. Elkötelezettségéhez hűen a Szaharov-múzeum ma is "ellenáll", bírálja a Putyin-rendszert, a csecsenföldi helyzetet és a vallási fundamentalizmust is. Ezek miatt az intézményt többször megfenyegették és próbálták megfélemlíteni, mint arról az igazgatói iroda ablakkeretén látható golyónyomok is tanúskodnak.
Volt olyan kiállítása is, a Vigyázat, vallás!, amely nem kis felháborodást váltott ki egy olyan tárggyal, amely egymásra helyezett el egy Krisztust és kólásüveget. "A provokáció nem a múzeum hivatása" - mondja Szvetlana Gannuskina köztiszteletben álló emberi jogi harcos, a múzeumigazgató bizottságának tagja, aki szerint azonban szükség van az intézményre: életben kell tartani Szaharov emlékét, eszméit, mert ma is történnek súlyos jogsértések Oroszországban, például a börtönökben, és az FSZB "már mindent megenged magának."
Gorkijban, amely 1991-ben visszakapta ősi nevét, a Nyizsnij Novgorodot, szerény múzeumot rendeztek be abban a lakásban, ahol Szaharov hat évig élt feleségével, Jelena Bonnerrel a KGB állandó felügyelete alatt. Itt látható gondolkodó régi íróasztala, a telefon, amelyet száműzetésének utolsó napján szereltek fel, hogy Gorbacsov felhívhassa őt, és személyesen közölje vele, hogy szabad.
Az évi egymillió rubeles (7,5 millió forint) évi költségvetéssel, amelyet a város finanszíroz, a múzeum éppen csak megél. "Még egyetlen elnök sem jött el ide soha" - sajnálkozik Ljubov Potapova igazgató. Pedig úgy véli: az ifjúságnak többet kellene tudnia Szaharovról, hogy ne kövessék el újra a múlt hibáit.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap