Rituálisan áldozták fel a fogyatékos ősembereket
2007. június 1. 11:00
Egy új tanulmányból az is kiderül, hogy az őskorban a közösségek fiatal korukban, rituális áldozat keretében szabadultak meg a fogyatékosoktól.
Korábban
A Pisai Egyetem kutatója, Vincenzo Formicola vezetésével készített tanulmány szerint a szakértők úgy gondolják, hogy a felső-paleolitikum prehistorikus közösségei több dologban is ugrásszerű fejlődést mutatnak a késői kőkorhoz képest. Az egyik ilyen elem a rituális áldozatok megjelenése volt, amely azonban csak a közösség fogyatékos tagjait érintette.
Az orosz Vlagyimirben talált Sunghir gyerekeket például felöltöztetve, elefántcsont nyakláncokkal temették el, és melléjük áldozati ajándékokat temettek. A hosszú ideig készített sírmellékletek arra utalnak, hogy a temetés részleteit gondosan megtervezték. Dolni Vestonicében egy genetikai rendellenességgel küszködő tinédzser sírját tárták fel, és a temetkezés körülményei ott is rituális jellegre vallanak. A calabriai Romito barlangban eltemetett törpe tinédzser is hasonló körülmények között került a földbe, ami Formicola szerint egyértelmű bizonyíték arra, hogy itt egy általánosan elterjedt rituáléval állunk szemben.
A kivégzési szertartás korábban nem volt elterjedt, ám az a későbbi hierarchikus társadalmakban bevett szokássá vált - állítja a kutató. Formicola szerint ennek magyarázata, hogy a fogyatékosok, genetikai rendellenességgel születettek másságuk miatt félelmet, gyűlöletet váltottak ki, és jobbnak látták megszabadulni tőlük. A csontokon nem találták erőszakos halál jelét, így a kivégzés másként történhetett. Érdekes párhuzam lehet, hogy nemrég a dániai mocsarakban kivégzett vaskori emberek maradványainak elemzése is hasonló eredményre jutott, ott is a fiatal fogyatékosokat végezték ki rituálisan.
A kérdés számos részletét azonban még homály fedi, de Formicola bízik abban, hogy az elemzések alapján jobban megérthetjük a kor emberének gondolkodásmódját és hitvilágát. A tanulmány részletei a Current Anthropolgy legújabb számában olvashatók.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34