Bocsánatot kértek a rabszolga-kereskedelemért az írek
2007. március 8. 12:30
Peter Hain, a brit kormány északír-ügyi minisztere bocsánatot kért Észak-Írország, illetve akkoriban még csak Írország részvételéért a rabszolga-kereskedelemben.
Korábban
Aki cukrot fogyaszt, a rabszolgaságot támogatja
![]() |
Peter Hain |
Waddell Cunningham, a belfasti Kereskedelmi Kamara egyik alapítója és a Kikötői Tanács első elnöke is azok közé tartozott, akik hasznot húztak a rabszolgaságból, és rabszolga-kereskedelemmel foglalkozó társaságot igyekeztek létrehozni Belfastban. A nyugat-indiai árucikkeket forgalmazó kereskedő nem csak a rabszolgamunkával előállított termékekkel kereskedett, hanem közvetlenül is részt vett a karib-tengeri szigetek között folyó rabszolga-kereskedelemben. A hétéves háború után ültetvényt szerzett magának Dominikán, amelyet Belfastnak nevezett el, 1786-ban pedig megpróbált Belfastban is rabszolga-kereskedelmi társaságot alapítani.
![]() |
Eamon Phoenix történész szerint Liverpoolnak és Bristolnak több oka volna a bocsánatkérésre, mint Belfastnak, mivel "Belfastban nagyon erős abolicionista mozgalom bontakozott ki, aminek hatására megalakult az Egyesült Írek Szövetsége." Éppen ezért amikor a rabszolgaság ellen küzdő ügyvédek érkeztek a városba, meleg fogadtatásban részesültek. 1792-ben pedig a Northern Star című radikális újság már arról írt, hogy aki cukrot fogyaszt, "bűnrészessé válik" a rabszolgaság támogatásában. Ahogy ma a tisztességes kereskedelemből származó termékeket reklámozzák, akkoriban a rabszolgaság eltörléséért küzdők a rabszolgatartó ültetvényeken termesztett cukor bojkottjára szólítottak fel.
A helyi keresztények 200 évvel korábbi rabszolgaság-ellenes elképzeléseinek tiszteletére a Tearfund és Evangelical Alliance nevű keresztény szervezetek tartottak konferenciát Belfastban. Philipp Orr, észak-ír történész, a tanácskozáson elmondta, hogy Peter Hain nem ismeri eléggé a helyiek rabszolgaság elleni törekvéseit. "Mindenkinek van valamiféle bűntudata, de Peter Hain egyáltalán nem veszi figyelembe a belfasti keresztények jelentős szerepét abban, hogy megpróbálták megakadályozni a rabszolga-keresekedelmi társaság megalapítását Belfastban - ami sikerült is." A bejelentésért aztán később szinte az összes írországi párt- és civil szervezet kritizálta a politikust. |
Nagy-Britanniában 2007-ben ünneplik a rabszolga-kereskedelem eltörléséről szóló törvény elfogadásának 200. évfordulóját. A törvény megtiltotta a rabszolga-kereskedelmet az Angol Birodalom teljes területén, és az angol kereskedelmi hajókon: ezzel nagy lépést tettek az emberekkel való kereskedelem végleges megszüntetéséért az Atlanti-óceánon. Ahhoz azonban még további 30 évre volt szükség, hogy a birodalomban élő rabszolgák elnyerjék végleges szabadságukat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- „Az ember nem arra született, hogy legyőzzék” – az elveszett nemzedék krónikása, Ernest Hemingway 13:20
- Mindmáig az összeesküvés-elméletek és az UFO-őrület melegágya a roswelli incidens 08:50
- A csata, ahol centiméterekben mérték a veszteséget: a somme-i vérfürdő tegnap
- Gettysburgnél veszett oda a legendás déli tábornok legyőzhetetlenségének mítosza tegnap
- A vágy villamosa repítette a sztárok közé Marlon Brandót tegnap
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője tegnap
- Hogyan vált első számú közellenséggé a korábban ártatlannak hitt cápa? tegnap
- Évezredekkel halála után háromféle arcot is kapott Tutanhamon fáraó tegnap