Ghána fél évszázados történeti örökségéről vitázik
2007. március 7. 09:30
Korábban
Törzsi felhangoktól sem mentes politikai megosztottság
A Ghána újabb kori történetét alakító jelentősebb szereplők közül többen bojkottálják a keddi ünnepséget. A távolmaradók között van a néhai Nkrumah pártjának, a Népi Konvenció Pártjának számos neves tagja, akik azt állítják, hogy a mai Ghána nem tiszteli kellőképpen az államalapító elnök politikai örökségét. Nem lesz ott egyetlen megemlékezésen sem a korábbi puccsvezér, majd elnök Jerry Rawlings, akit Kufuor tavaly azzal vádolt meg, hogy újabb államcsínyt készít elő. Rawlings hétfőn kijelentette: Ghánát minden szinten elönti a korrupció, miközben az ország elmulasztotta a valódi haladást kínáló lehetőségeket; mindenütt jelen van a nepotizmus, a tribalizmus (azonos törzsbeliek összejátszása), és nem ritkák a politikai hátterű kínzások és gyilkosságok.
Híressé vált függetlenségi nyilatkozatában Nkrumah 50 évvel ezelőtt leszögezte: "Ma egy új afrikai lépett a világ színpadára, és ez az afrikai kész megvívni a maga harcát, hogy megmutassa: a fekete ember igenis képes kézbe venni a maga ügyeit." Meggyõzõdése volt, hogy a nemzeti függetlenség nem elegendõ, és sok energiát fektetett az egyesített Afrika lehetõségének keresésébe. Ugyanakkor a be nem avatkozás elvére hivatkozva szemet hunyt a tagállamokban zajló véres események felett, jóváhagyta, hogy despoták kizsákmányolják országukat és elnyomják az afrikaiakat.
Nkrumah átfogó iparosításba és különböző luxusberuházásokba kezdett, számtalan állami tulajdonú gyárat létesített, bevezette az ingyenes oktatást és egészségügyi ellátást. Széles körű korrupcióval kísért terveinek megvalósításához Nkrumah egyre inkább a diktatórikus eszközökhöz folyamodott. Politikai ellenfeleit börtönbe vetette, s Ghánát egypártrendszerű állammá nyilvánította. Azzal érvelt, hogy a politikai pluralizmus törzsi törésvonalak mentén osztja meg az országot.
Az afrikai egység Lenin-békedíjas keresztes lovagja megfogalmazta az államépítés afrikai modelljét: "Építs először politikai hatalmat, minden más már magától jön" |
Rawlings a gazdaság liberalizálásával lassan, fokozatosan javítani tudott az ország helyzetén: 1990-ben Ghána lakosságának több mint a fele a szegénységi szint (napi 1 dollárnak megfelelő jövedelem) alatt élt. A Világbank adatai szerint 2006-ra ez a szám 37 százalékra csökkent.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.