Nemzetközi együttműködéssel rendeződhetnek a jeruzsálemi ásatások
2007. február 23. 12:30
Korábban
Török felügyelet az egyiptomi atombomba árnyékában
A kedélyek lecsillapítására nemzetközi összefogás körvonalazódik: Ehud Olmert izraeli miniszterelnök elfogadta, hogy török szakemberek utazzanak Jeruzsálembe a Templomhegy lábánál zajló ásatási és építési munkák ellenőrzésére - jelentette be Recep Tayyip Erdogan török kormányfő.
Közös sajtóértekezletükön Erdogan elmondta: izraeli tárgyalópartnere fotókat mutatott neki, hogy elmagyarázza a szóban forgó munkák mibenlétét, de a képek nem győzték őt meg száz százalékig. `Olmert úr belement, hogy a közeli jövőben török szakemberküldöttséget fogadjanak` - mondta. Az izraeli miniszterelnök az újságírók előtt megerősítette döntését, hangsúlyozva, hogy országának `nincs mit takargatnia`. `E munkákat a szolgáltatások javítása érdekében végzik` - biztosította hallgatóságát.
Erről győzködi a közönséget az ásatásokat vezető régész is, aki nemrég egy szemléletes videóban mutatta be, hogy igazából miről is szólnak az ott végzett munkálatok, és hogy azok egyáltalán nincsenek hatással az al-Aksza mecsetre.
Kevésbé hat azonban a megállapodás felé, hogy az ENSZ Biztonsági tanácsához fordult több muzulmán állam az ásatás leállítását követelve. Az Iszlám Konferencia Szervezete miniszteri értekezletet tartott kérdésről a szaúd-arábiai Dzsiddában, s ott fogalmazták meg a követelést, amelyet az 57 tagországból 29 támogatott. Eszerint Izrael súlyos jogsértést követ el az általa 1967-ben elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben, és ezt le kell állítani.
A közlemény gyarmatosítást vet Izrael szemére, amelynek célja a városrész elszigetelése és judaizálása. A résztvevők felszólították a Biztonsági tanácsot, hogy avatkozzék közbe, és a kutatások és munkálatok leállításával védje meg az al-Aksza mecsetet. Az aláírók felszólították a közel-keleti kvartettet is (Egyesült Államok, Oroszország, ENSZ, Európai Unió), hogy állítsa le az izraeli agressziót.
Végül pedig csak hab a tortán az a múlt héten tett kijelentés, amelyre egy egyiptomi parlamenti képviselő ragadtatta magát. Hoszni Mubarak Nemzeti Demokrata Pártjának soraiban ülő Mohammed el-Katatny szerint ugyanis az "átkozott Izrael el akarja pusztítani az al-Aksza mecsetet, és egy atombombán kívül, amely írmagjukat is kiírtja, semmi nem állíthatja meg őket".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap