Magyar kalózok fosztogatták a trafalgari hajótemetőt
2006. február 7. 12:00
Magyar kalózok fosztogatták a tengeri hadviselés történetének egyik legkiemelkedőbb ütközetében, a trafalgari csatában elsüllyedt hadihajók kincseit - írta a The Times.
Korábban
Egy amerikai nőt és két magyar férfit vettek őrizetbe a hatóságok, miután a társaság Louisa és Puerto Sherry nevű hajóján, illetve szárazföldi főhadiszállásán több százezer font értékű zsákmányt találtak - írta a vezető brit napilap hétfői számában. A lefoglalt régiségek között volt például olyan egykorú hadianyag, amely az éppen kétszáz éve megvívott, világtörténelmi kihatású brit győzelemmel végződött trafalgari tengeri ütközet hajótemetőjéből származik.
A vérfürdőbe torkollott trafalgari csatában a francia-spanyol flotta megsemmisítő vereséget szenvedett Nelson admirálistól. Napóleon kénytelen volt feladni Anglia elleni inváziós tervét, ráadásul szembe kellett néznie azzal a ténnyel, hogy a tengerek feletti brit egyeduralom megkérdőjelezhetetlen. (Alternatívák, előkészületek, csatajelentek, admirálisok - trafalgari ütközet részletei >>>)
Trafalgar ma - Nézze meg a térképen közelebbről is! |
A legnagyobb spanyol hajótemetőt fosztogó kalózok, semmit nem bíztak a véletlenre: éppen ott merültek, ahol a 16-18. században több mint 800 spanyol gálya tűnt el kincsekkel megrakodva a hullámsírban. A szomszédos Portugália déli partjai mentén még mindig legalább 150 hajó található a tengerfenéken. A hajókon összesen 1,5 milliárd euró értékű kincs lehet még ma is, és azokhoz viszonylag könnyen hozzájuthatnak: a legtöbb gálya ugyanis alig 10-15 méter mélyen található, bár egy részük már vékony homokréteg alatt van.
XVII. századi gályákról felhozott ágyúgolyók mellett a kalózzsákmány része volt három i.e. 200 körül készült római horgony is, valamint egy töredékes föníciai váza. A spanyol hatóságok jelentős modernkori arzenált is lefoglaltak a rajtaütés során: öt, csőre töltött M-16-os gépfegyvert, egy félautomata puskát és nagy mennyiségű muníciót. A felszereléshez tartozott emellett egy klasszikus, koponyával és keresztbe tett lábszárcsontokkal ékesített kalózlobogó is, valamint az elsüllyedt gályák helyét ábrázoló régi térképek sora, egy távvezérlésű merülő robot, nyolc fémdetektor, öt laptop, egy vízálló kamera és 65 oxigénpalack - írta a The Times.
Nemzetközi vita tárgya, hogy a spanyol partok előtt elsüllyedt hajók kincsének kutatási joga kit illet: Nagy-Britannia, Spanyolország és az Egyesült Államok egyaránt bejelentette kutatási igényét. A nemzetközi szabályozás a víz alatti kulturális örökség in situ megőrzését és a víz alatti kulturális örökség kereskedelmének megtiltását célozza. Az UNESCO évek óta szorgalmazza a víz alatti örökség védelméről szóló keretegyezmény elfogadását, amelyet legutóbb Spanyolország is megerősített. (A víz alatti örökségvédelemről bővebben >>>)
Átfestik a hajókat a váltságdíjra utazó kalózok: A modern kalózok horgonyzó, vagy lassan haladó hajókat támadnak meg, ha pedig a zsákmányolás nem megy könnyűszerrel, akkor akár gránátvetőket is bevetnek. A legveszélyesebbek most a szomáliai vizek.
Fosztogató hajós népek, verekedő matrózok: kiből lehetett jó kalóz? |
A kalózkirály: Sir Francis Drake portréja. |
A mesés aranykincs felkutatására a brit kormány a floridai Odyssey Marine Explorations nevű céggel kötött szerződést. A spanyol hatóságok azonban szintén jogot formálnak a kincs egy részére, azzal, hogy a hajó spanyol vizekben nyugszik. A brit kormány ugyanakkor a nemzetközi jog elveire hivatkozik, mondván a brit zászló alatt közlekedő hajók bármilyen relikviája Nagy-Britanniát illeti.
A jelenlegi spanyol vizek öröksége mellett a spanyol kormány a Karib-térség tengerfenekein is érdekelt, ahol még ma is 5-6000 - hurrikánok és trópusi viharok által elsüllyesztett - spanyol hajó nyugszik hullámsírban.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap