Van Gogh rajzai a New York-i Metropolitan Múzeumban
2005. október 19. 10:30
Vincent van Gogh rajzaiból nyílt kiállítás kedden a New York-i Metropolitan Múzeumban, amely utoljára húsz évvel ezelőtt mutatott be gyűjteményes kiállítást a művésztől.
A retrospektív kiállítás komoly hiányt pótol, mivel a művészetkedvelő nagyközönség Van Gogh élénk színű, eredeti látásmódú festményeivel szemben alig ismeri fekete-fehér rajzait, noha nem egy közülük legkiemelkedőbb alkotásai közé tartozik. A Metropolitan 113 művet mutat be, melyből mintegy negyvenet az amszterdami Van Gogh Múzeumtól kölcsönözött, a többit más köz- és magángyűjteményből a világ minden tájáról.
Az 1853-ban született és 1890-ben meghalt, hányatott sorsú művész 27 évesen kezdett rajzolni és festeni. Életének tízéves alkotói szakaszában összesen 1100 rajz és 800 festmény született. Van Gogh rajzolással kezdte művészeti pályafutását és csak akkor fordult a színekhez, amikor úgy érezte, hogy már teljesen az ura a fekete-fehér kifejezésformának. "A rajz mindennek a gyökere" - vallotta a művész Theo fivéréhez írt levelében, amely ugyancsak megtekinthető a kiállításon.
A rajzolással később sem hagyott fel. Más művészekkel ellentétben, akik festményeikhez készítettek előtanulmányt, van Gogh-nál gyakran fordított volt a sorrend, és később rajzban is megfogalmazta, amit színekbe öltött. A rajznak nem ritkán gyakorlati célja is volt. Elkészült festményéről úgy tájékoztatta fivérét és barátait, hogy az arról készült tollrajzot levélben elküldte nekik. A spórolás kényszere is sokszor a rajz mellett szólt: papírt és tintát a helyi boltból is beszerezhetett, tollat nádból maga is vághatott bicskájával, míg a drága festéket és vásznat Párizsból kellett megrendelni.
A kiállítás esetenként együtt mutatja be Van Gogh rajzait és festményeit. A Provence-i aratás például olajfestményben, akvarellben és rajzban is, az 1889. évi Ciprusok olajfestményben és rajzban is megtekinthető. A rajzokat és az esetenként a hozzájuk kapcsolódó festményeket a múzeum időrendi sorrendben mutatja be, középpontjában az 1888-89-es arles-i alkotásaival. A kiállítás az év végéig tekinthető meg.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Tóth László)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap