Thököly Imre
2005. szeptember 13. 10:30
Thököly 1682-ben elvette Zrínyi Ilonát, I. Rákóczi Ferenc özvegyét. A házasság révén kezére került óriási birtokok növelték anyagi lehetőségeit, Kassa bevétele pedig birtokába juttatta a Felvidék kormányszervét, a szepesi kamarát. Szövetségre lépett a Portával, a szultán 1682-ben évi 40 ezer tallér adó fejében királyi címet adott neki, de ő csak a Felső-Magyarország fejedelme címet használta. 1683-as kassai országgyűlésére képviselőt küldött a császár is, itt a rendek már nem szavazták meg a kért adókat, ezeket Thököly önkényesen vetette ki és erővel hajtotta be. Béccsel fegyverszünetet kötött, s önálló fejedelemsége jött létre az erdélyi határtól a Garamig: a három részre szakadt ország rövid életű negyedik állama.
Thököly mindent elkövetett, hogy kapcsolatokat építsen ki a nyugati hatalmakkal is, de törekvései kudarcot vallottak, végül csak a hanyatló török birodalomra támaszkodhatott. A Porta utolsó nagy hadjáratát 1683-ban indította meg, de sikertelenül ostromolta Bécset, az óriási török sereget teljesen szétverték. Thököly csapatai a Duna bal partján maradtak - talán Sobieski János lengyel király befolyására, de szerepet kapott a felvidéki területek védelmének szándéka is. Azonban Pozsonynál őt is megverték, s Kara Musztafa nagyvezír magát mentve a vereség okául Thökölyt tüntette fel a szultánnak írott levelében. A Lipót osztrák császárral hiába alkudozó Thököly sorsa megpecsételődött: a harcot ugyan folytatta, de sorra szenvedte a vereségeket. Korábbi szövetségesei, a törökök sem siettek segítségére, sőt Ahmed budai pasa, hogy kiadásával békét szerezzen, Nagyváradon 1685-ben elfogatta. Ezzel összeomlott a felső-magyarországi fejedelemség, kurucai sorra csatlakoztak a törököt kiűző császáriakhoz. Csak Zrínyi Ilona tartotta 1688-ig Munkács várát, amelynek feladása után gyermekeivel együtt Bécsbe vitették, s férje csak 1692-ben tudta kicserélni az elfogott Heister osztrák tábornokért.
Thököly abban bízott, hogy török segítséggel az osztrákok legyőzhetők. Ez kezdetben csak illúzió volt, de nyilvánvalóvá végül az 1683-as, bécsi vereség tette. Míg kurucai főleg rendi és vallási jogokért harcoltak, ő a központosítás híve volt, emiatt össze is tűzött a rendekkel. Thököly a nagyhatalmak erőviszonyait, a köztük nyíló esélyeket tévesen mérte fel, így megbukott, de fellépése a 150 éves egyensúly, a három részre szakadás felszámolását, így a magyar állam fennmaradását segítette.
Thökölynek a nikomédiai örmény temetőben nyugvó hamvait 1906-ban hazahozták, a budapesti Deák téri templomban ravatalozták fel, majd a késmárki evangélikus templomban temették el.
(Múlt-kor/Panoráma, Sajtóadatbank)
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.

Legfrissebb
Legolvasottabb
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34