Az utolsó orosz cár
2003. július 17. 06:42
Korábban
A király, aki kémkedett
Windsor hercege - aki VIII. Edwárd néven uralkodott, de 1937-ben lemondott az angol trónról, hogy feleségül vehessen egy elvált amerikai asszonyt, Wallis Simpsont - Hitler feltétlen tisztelője volt, és - mivel a náciknak kémkedett - utóbb hazaárulást
Windsor hercege - aki VIII. Edwárd néven uralkodott, de 1937-ben lemondott az angol trónról, hogy feleségül vehessen egy elvált amerikai asszonyt, Wallis Simpsont - Hitler feltétlen tisztelője volt, és - mivel a náciknak kémkedett - utóbb hazaárulást
A szerelmes
Miklós és Alix |
Nem titok viszont, hogy a kissé nagy időintervallumú találkák között azért Miklós nem unatkozik. Egy lengyel származású balerina karjaiban talál vigaszt. Mathilde Kseszinszkaja örömmel viszonozza az ifjú trónörökös közeledését. III. Sándor cárnak nem tetszik fia kicsapongása. Az udvarban mindenki tud a színésznőcskével folytatott viszonyról, a jobban értesültek pedig még Alixról is. Előbbi szóba sem jöhet, mint lehetséges meny, de a hercegnővel sincs kibékülve az apa, mert családjának külpolitikai súlya csekély. A cél: egy francia ara, de minimum egy porosz!
A körülmények ellenére még sincs Miklós családi prés alatt, és ennek egy, de annál nyomósabb oka van: Sándor nem akarja olyan kész tények elé állítani fiát, mint amilyenek elé ő volt annak idején. Huszonöt évvel korábban Sándor is szerelmes volt egy nőbe, akit apja, II. Sándor cár parancsára ki kellett vernie a fejéből. Amikor ugyanis bátyja, a trónörökös váratlanul elhunyt, Sándor nemcsak a trónt, de testvére jegyesét, Dagmar dán hercegnőt is megörökölte. És hiába vitatkozott Sándor az apjával, el kellett vennie a menyasszonyt - akihez az ég-világon semmi köze nem volt. Ő lett II. Miklós édesanyja, és ő az a dán hercegnő, akinek a testvérét VII. Edward vette nőül. Az ő fiúk lett a későbbi V. György - innen tehát a megtévesztésig való hasonlóság az angol és az orosz uralkodó között!
V. György |
Randevúnak kiváló alkalom kínálkozik: Alix idősebbik bátyja, Ernő Lajos nagyherceg Coburgban vezeti oltár elé Viktória Melitta edinburghi hercegkisasszonyt. A fotográfusok már készítették magnéziumporos vakukkal felszerelt masináikat. Királyi családok tagjai szép számmal gyűltek a lagzira. Eljött a vőlegény nagymamája is, Viktória királynő, de várták Berlinből II. Vilmos császárt is. Az orosz különítményt - és ez most tényleg a szó legszorosabb értelmében az volt - Miklós vezeti. Kíséretében utazik három nagybácsi, több unokatestvér, egy orosz nyelvmesternő, azaz tolmács, testőrök és végül egy pópa - legyen már kéznél, ha majd hitbéli kérdéseket feszegetne Alix. A cárevicsnek nagyon hamar sikerült elérnie, hogy a menyegzőn jelenlévők lassan többet foglalkoznak az ő leánykérésével, mint az ifjú párral. Alix azonban olyan, mint a vídia - hőre keményedik. Miklós lángolása kissé megrémiszti, ráadásul azzal sincs kibékülve, hogy át kell térnie.
Miklós és Viktória Balmoralban |
Aznap este Viktória királynő ad az ifjú jegyespár tiszteletére vacsorát, és az elkövetkező napokban egymást érik az Alixot és Miklóst éltető ünnepségek. A leendő anyós egy ezernyi drágakőből kirakott Fabergé-tojást és smaragd karkötőt küld az arának, Sándor cár sóhajt egy nagyot: végre! Rövid londoni kitérő után - Alix és Miklós tartják keresztvíz alá V. György kisfiát, a későbbi VIII. Edwardot, aki majd lemond a trónról Wallis Simpson miatt és utóbb árulás vádjába keveredik - irány Oroszország.
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.


16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap