2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Miért éppen Argentína?

2003. február 25. 11:18

Az igazi Odessza című könyvében Uki Goni a nácik és Argentína kapcsolatát vizsgálja. Nem kétséges, a nácik vonzalommal tekintettek a volt katonai uralom alatt lévő Argentínára, bár semmi sem bizonyítja egyértelműen a szoros ideológiai kapcsolatot a két uralmi rendszer között. A tudományosság igényével, aprólékos műgonddal megírt könyv bemutatja, hogy a nagy világégés után a felelősségre vonás elől menekülő náci háborús bűnösök miért éppen Argentínában tudtak menedéket találni. A mű címe nem véletlen. Goni a találó mondattal Frederich Forsite nagy sikert aratott regényére, `Az Odessza ügyirat`-ra utal.

Adolf Eichmann
Argentínában szinte még most is `tapintható` Hitler bevándorolt híveinek gyászos öröksége. Az író a buenos aires-i izraeli nagykövetség ellen 1992-ben elkövetett bombatámadással példálózik, amelyet a zsidó titkosszolgálat által Argentínából elrabolt Adolf Eichman megbosszulásáért a néhai diktátor, Peron hívei követtek el. Bárki is állt a bombamerénylet mögött, a tettesek személyét máig sűrű homály fedi, és az eset még a bíróság elé sem került.

Goni úgy véli, hogy az argentin gazdaság összeomlásában jelentős szerepe van az ország velejéig rothadt, korrupt vezető rétegének, akik ha éppen nem az államkassza megrövidítésével foglalkoznak, akkor óriási buzgalommal próbálják eltüntetni a számukra kényelmetlen háborús és háború utáni múltjukat. Az antiszemitizmus, amelyet nem büntetnek törvények, kiirthatatlanul burjánzik Argentínában.

A könyv megjelenése után az argentin külügyminisztérium egyik munkatársa raportra hívta a könyv szerzőjét, javasolva neki, hogy a következő könyvének az "argentin Raoul Wallenberg"-ről kellene szólnia. A szerző visszautasította a kérést, mondván, kutatásai során egyetlen olyan személlyel sem találkozott, aki zsidókat mentett volna meg a vészterhes időkben. A hivatalnok azonban ragaszkodott eredeti álláspontjához, miszerint valaki biztosan segített a zsidó menekülteknek menedéket találni Argentínában, hiszen az országban számos elkötelezett humanista él.

Humanizmus ide, humanizmus oda, a Harmadik Birodalom örökségei, a brutális argentin katonai diktatúrák, a "német barátok" olajozottan működő, a gyakorlatban jól alkalmazott módszereiről tanúskodnak.

Az argentin diplomácia aknamunkája ellenére az olvasó előtt gyakorlatilag feltárul a kegyetlen valóság. A szerző kemény kritikával illeti a Vatikánt is, miszerint a katolikus egyház fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy a gyilkos náci és usztasa csőcselék új személyazonossággal ellátva szelhesse át az óceánt - menedéket találva Latin–Amerikában.

Goni XII. Pius pápáról is leszedi a szentelt vizet, bizonyítékokkal alátámasztva, hogy a Szentatya petíciókkal bombázta a brit külügyminisztériumot 15 usztasa ügyében, akiket egyébként egy római katonai börtönben tartottak fogva. Pius szerint azonban csupán az emberiség megingathatatlan védelmezőiről volt szó.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár