Vízforrásokra utalhatnak a Nazca-vonalak
2002. december 2. 09:10
A legújabb régészeti kutatások szerint vízforrások lelőhelyét jelölik a perui Nazca-vonalak néven ismert rajzolatok a Limától délre húzódó sivatagban.
Titokzatos rajzolatok |
A gigantikus rajzolatok egy olyan síkságon fekszenek, amelyet három folyó is átszel. A régiek szemében ez a terület a termékenység szimbóluma lehetett. A rajzokkal az egykori lakosok valószínűleg vízlelőhelyeket akartak jelezni, hiszen a folyók a nagy nyári hőségben teljesen kiapadtak, szinte eltűntek a föld színéről - hangsúlyozta a Reutersnek adott interjújában Isla, aki munkatársával, a német Markus Reindellel 1997 óta dolgozik a Nazca-vonalakat övező rejtély megfejtésén.
A kutatók szerint szintén a vízzel való kapcsolatra utal, hogy egyes trapézformák keletre, illetve északkeletre, a folyók forrásvidékére mutatnak. Isla és Reindel szerint feltételezésük helytállóságának további bizonyítéka, hogy a trapezoidok sarkánál emelt kis halmok, sírok alatt olyan tengeri kagylók maradványait fedezték fel, amelyek évszázadok óta a termékenység és a víz jelképei az Andokban élő népek között.
A korábbi feltételezések szerint a rajzolatokat a Kr. e. 200 és Kr. u. 650 között létezett Nazca-civilizáció alatt hozták létre, és a Palpa-vonalak is ebben az időszakban készültek. Isla szerint azonban éppen fordítva történt, a nagyközönség előtt kevésbé ismert Palpa-vonalak az ősibbek, és a Nazca-civilizáció lakói nagy valószínűséggel e területről vették át a mintákat. A kutatók munkájuk során olyan rajzolatokat is találtak, amelyeknek a hosszúsága eléri a 15 kilométert. Ezzel a felfedezéssel megdőltek azok a korábban hangoztatott állítások, amelyek szerint a Nazca-kultúrához tartozó emberek egymástól távol eső, elszigetelt völgyekben éltek és nem érintkeztek egymással. A kutatók szerint a rajzokat létrehozó népek társadalma összetett és igen erősen tagolt volt.
A Nazca- és a közelében húzódó, kevésbé ismert Palpa-vonalak egy része élőlényeket ábrázol, másik része geometriai formákat. A terület egykori lakói a vonalakat úgy hozták létre, hogy a kiválasztott nyomvonalról eltávolították a kavicsokat, amelynek következtében a földfelszínen előtűnt a finom homok.
A titokzatos vonalak felfedezése óta több elmélet is napvilágot látott arról, vajon mire szolgálhattak a rajzok, amelyeket áttekinteni szinte kizárólag a magasból lehet. Egyesek szerint Földön kívüli kultúra termékei, idegen lények keze munkája. Mások szerint kultikus célokat szolgálhattak, esetleg csillagászati jelölések lehettek, amelyeket naptárként használtak.
MTI
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap