Az utolsó keményvonalas: 65 éves Kim Dzsong Il
2007. február 16. 17:00
Korábban
A dinasztikus kommunizmus nyomorgó országa
Kimet 1991 decemberében nevezték ki a hadsereg főparancsnokának, ami - lévén hogy az észak-koreai rendszer alapja a hadsereg - rendkívül fontos lépés volt az utódlás biztosításának szempontjából. Kim Ir Szen 1994. július 8-án bekövetkezett halála után nem volt kérdés, ki veszi át az ország vezetését - Kim Ir Szen azonban holtában is elnök maradt, a pozíciót inkább megszüntették, semmint, hogy új ember töltse be azt. Így Kim Dzsong Il hivatalosan csak 1997-től tekinthető Észak-Korea vezérének, amikor is megszerezte a Koreai Munkáspárt főtitkári posztját és a Nemzeti Védelmi Bizottság elnöki székét. Így Észak-Korea lett az egyetlen kommunista állam, ahol apáról fiúra szállt a hatalom.
Ahogy South Park látni szeretné: a diktátor az Amerika-kommandóban
Az ország helyzete azonban nem lett jobb, a hadi fejlesztések az állam összes bevételét felemésztik, miközben évek óta éhínség és szegénység tombol. Észak-Korea egyetlen kereskedelmi partnere a "vörös kapitalista" Kína, a két ország közötti kereskedelem évente 1,39 milliárd dollárt tesz ki. Észak-Korea újabban a nukleáris kártya kijátszásával kísérletezik, tavaly októberben kísérleti atomrobbantást hajtott végre, s atomlétesítményeinek bezárásáért cserébe gazdasági segélyt és előnyöket követel.
Kim Dzsong Il ugyan a világ egyik legszegényebb országa élén áll, ahol az egy főre jutó kereset évi 900 dollár, de nem veti meg a luxust. A mindössze 160 cm magas "Szeretett Vezér" gyakran hord magas sarkú cipőt, odavan a homárért, a kaviárért és a szivarokért. Nagyon szereti a filmeket (kedvencei a Bond- és a Rambo-filmek), és az amerikai női focibajnokságot. Kedveli a jó borokat és a Hennessy konyakot, amelyből évi 700 ezer dollár értékben vásárol.
Bízvást zokon is vette, hogy az ENSZ BT az észak-koreai atomrobbantás után betiltotta a luxusáruk Észak-Koreába irányuló exportját, így tiltólistára kerültek az ékszerek, édességek, luxusautók, jachtok és plazmatévék. A szankciók azonban inkább jelképesek, mert az észak-koreai elit kínai bevásárló-turizmus révén szerzi be a szocialista életmódba kevéssé illő termékeket.
A Kim Dzsong Il magánéletéről szóló hírek is ellentmondanak egymásnak: első felesége (ha valóban elvette feleségül) egy színésznő volt, akitől legidősebb fia, és egyik lehetséges örököse, Kim Dzsong Nam született (aki rengeteg fejfájást okozott apjának, és jelenleg Makaón dőzsöl). A hírek szerint összesen háromszor nősült, 1974-ben lánya, 1981-ben még egy fia született, aki ma a másik lehetséges örökös-jelölt. A dél-koreai szolgálatok szerint különböző kapcsolataiból összesen még nyolc gyereke van.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Pietsch Judit, Sajtóadatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.