Churchill rajongott a tudományos fantasztikumért
2006. november 30. 11:00
Egy új kutatás szerint Sir Winston Churchill lelkes science-fiction rajongó volt, aki szívesen kölcsönzött gondolatokat barátja, H.G. Wells műveiből is.
Korábban
A világok harcára készült |
Az már eddig is ismert volt, hogy a két férfi először 1902-ben találkozott, majd személyes kapcsolatban maradtak, és egészen Wells 1946-ben bekövetkezett haláláig leveleztek. Toye szerint Wells nagy hatást gyakorolt az ifjú politikusra, ezt jelzi, hogy az Egy modern utópia című munkájának Churchill már a kéziratát is olvasta, és több mindenben egyetértett a szerzővel.
Szintén erre utal a nem sokkal később, 1906. október 9-én Glasgow-ban megtartott beszéde is, amelyet ma politikai pályafutásának egy legjelentősebb pontjaként tartanak nyilván. Az itt elmondottakban Churchill a könyv eszméinek átvételével állt ki a nincstelen milliók állami támogatása mellett.
Sir Winston igazi sci-fi rajongó volt. Az egyik, barátjának írt kritikájában pont azt jegyezte meg, hogy szerinte egyik könyvében túl sok a gondolatébresztő szöveg, és túl kevés a cselekmény. A kettejük közti kapcsolatot jól jellemezte, hogy 1931-ben Churchill azt írta Wellsnek: olyan jól ismeri műveit, hogy akár le is vizsgázhatna belőlük.
Toye szerint az emberek úgy néznek a 20. századi politikusokra, mintha azok csak nagy filozófusok műveit olvasnák. Arról azonban sokan elfelejtkeznek, hogy Churchill és a hozzá hasonló politikusok egy nehéz nap után hazaérve legkevésbé sem ezeket a nehéz könyveket olvasták. Olyasmit kerestek, ami tele van eszmékkel és ötletekkel, de egyben szórakoztat is, és a korabeli sci-fi pont ilyen volt.
"Ez az egész olyan lehetett, mintha Tony Blair a Star Trekből vagy a Doctor Who-ból idézne beszédeiben" - mondta Toye.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.