2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Magyarellenes jelszavak Cirill és Metód ünnepén

2005. július 6. 10:27

Nem múlt el incidens nélkül Révkomáromban a szláv írásbeliséget megteremtő két bizánci szerzetesről tartott megemlékezés.

A lakosok biztonságára több tucat városi és az ország más részéből érkező rendőr is vigyázott, de a városban akcióba léptek a rohamrendőrség egységei is, amikor a magyarellenes tüntetés elleni tiltakozásul a helyszínen magyarok is megjelentek - olvasható a Magyar Nemzet tudósításában.

Erőt is alkalmaztak a szlovák rohamrendőrség emberei, nehogy fizikai összecsapásra is sor kerüljön a Hitler csatlósállamaként fennállt első szlovák állam félkatonai szervezete, a Hlinka-gárda egyenruháira kísértetiesen emlékeztető öltözetet viselő szlovák szélsőjobboldaliak és a magyar ellentüntetők között - értesült a TASR szlovák távirati iroda. A hírügynökség szerint négy magyar állampolgárságú férfit őrizetbe vettek, de sérülés az eset során nem történt.

Csaknem harminc, fekete egyenruhás, nemzeti zászlókkal és különböző transzparensekkel felszerelkezett szlovák neonáci érkezett a dél-szlovákiai, túlnyomórészt magyarok által lakott Révkomárom városába, hogy itt emlékezzenek meg, állításuk szerint, a szláv írásbeliséget megteremtő két bizánci szerzetesről, illetve Cirill és Metód a mai szlovák területekre való érkezéséről. A Slovenska pospolitost "megemlékezéséből" a magyarellenes jelszavak mellett, nem hiányoztak aktuálpolitikai vélemények sem: támadták a szintén magyarellenességéről ismert Jan Slotát, a Szlovák Nemzeti Párt elnökét, aki szerintük elárulta nemzetét. A felszólalók azon értékek mellett tettek hitet, amelyet ma Szlovákiában a nacionalista Matica slovenska kulturális egyesület képvisel. - Révkomáromban tisztán megjelenik a szlovákiai magyar irredenták kegyetlen viselkedése, olyan szemtelenek, hogy a helyi Matica slovenska épületén is megtiltották a Cirill és Metód szobor felállítását - indokolta a gyűlés egyik felszólalója, miért választották a megemlékezés helyszínéül éppen Révkomárom városát.

Válságossá vált a helyzet, miután a szlovák neonácik által megszállt térre nagyjából negyven, jelszavakat - Ria, Ria, Hungária, Vesszen Trianon! - skandáló magyar ellentüntető érkezett. Kezdetben a szlovák demonstrálók szintén jelszavakat - Magyarok az Ural mögé, Szlovákia a miénk! - kiabáltak. Ekkor érkeztek meg a térre a rendőrség különleges egységei, hogy a két szemben álló tábor közé éles választóvonalat húzzanak és biztosítsák a város biztonságát. A biztonsági erők a TASR tudósítása szerint készen álltak a beavatkozásra. A kiérkező rendőri egységeknek bár azt sikerült megakadályozni, hogy a szembenálló két tábor fizikailag is összecsapjon, néhány magyar ellendemonstráló "megkapta a magáét" - áll a szlovák távirati iroda közleményében - mert a rendőrök néhányukat gumibottal kezdték ütlegelni. Három személyt letartóztattak.

- Egyszeri beavatkozás volt a náci német "Heil" köszöntés miatt, amiért a személyt elfogtuk és a rendőrségre bevittük, ahonnan a kihallgatás után szabadlábon távozhat - mondta el Jan Strak, a komáromi kerületi rendőrkapitányság igazgatójaa TASR-nak. Később a szlovák rendőrség még két magyar állampolgárt vett őrizetbe, mert azzal gyanúsíthatók, hogy a szlovák neonácik által megkoszorúzott Cirill és Metód emlékműhöz elhelyezett koszorúkat leszedték. A TASR információi szerint Budapestről és Győrből érkeztek a magyarországi ellentüntetők, de a magyar távirati iroda értesülései szerint szlovákiai magyarok is részt vettek a magyar-, cigány- és zsidóellenes felhangokkal kísért szlovák neonáci tüntetés ellen tiltakozó demonstrálók. - Azért jöttem el Révkomáromba, mert magyarellenes demonstrációt nem lehetne sem otthon, sem bárhol Európában engedélyezni, mert mi magyarok a Kárpát-medencében otthon vagyunk. Nézzék, hogy ebben az ősi magyar városban hogyan garázdálkodik ez a neonáci banda - mondta el egy fiatal a TASR-nek a magyar demonstrálók közül, aki szerint az esemény szervezőit nemcsak Szlovákiából, de Európából is ki kellene tiltani.

A szlovák helyszíni tudósítások hangsúlyozták a helyi lakosság álláspontját, miszerint csak a rendőrség határozott fellépése akadályozta ma meg, hogy a szlovák és magyar demonstrálók között véres összecsapásra nem kerülhetett sor. A szlovák legnézettebb kereskedelmi csatorna esti híradójában nem számolt be az esetről. A TASR késő esti újabb közleményében tudatta, hogy a szlovák rendőrség három magyar állampolgárt vett őrízetbe. Ellenük a fasizmus nyilvánosság előtti propagálásáért büntetőeljárás indulhat. Ha a vád bebizonyosodik, akkor hát hónaptól három évig terjedő letöltendő szabadságvesztést kaphatnak. A szlovák rendőrség a negyedik fiatal esetét is vizsgálja, aki a révkomáromi Milan Rastislav Stefanik szoborról vitt el egy koszorút - jelentette a TASR távirati iroda.

Július 5. - Szlovákiában nemzeti ünnep, amikor országszerte több helyen emlékeztek meg a szláv írásbeliséget megalkotó bizánci szerzetes fivérekről, Cirillről és Metódról. A szlovák hagyomány úgy tartja, hogy Cirill (Konstantín) és Metód lépett 863-ban "Szlovákia" területére, ezzel a mai szlovákok őseinek elhozták az írásbeliséget - cirillika - és a kereszténységet is. Cirill és Metód személyét magáénak vallja több más nemzet is: a csehek, a bolgárok, az oroszok is megemlékeztek a két bizánci szerzetesről.

Mint az MNO korábban beszámolt: a Révkomáromban provokáló szlovák neonáci csoport nemrég Rozsnyó városában azzal vetette észre magát, hogy felszólította a részben magyarok által lakott város polgármesterét: távolítsa el a város egyik terén felállított Kossuth Lajos szobrot. Ottani megjelenésük is botrányba fulladt, mert beszédeik alatt a helyszínt biztosító rendőrök az eseményen felháborodó magyar ajkú nyugdíjas szlovák állampolgárokat kísértek el a helyszínról, illetve Rozsnyóból távozva a társaság tagjai leköpdösték Kossuth szobrát.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár