Bár aprólékosan előkészítették, véres kudarc lett a híres „nagy szökés” végeredménye
2021. augusztus 16. 08:41 Múlt-kor
Korábban
Biztosra menni
A járatok bejáratait a foglyok igyekeztek feltűnésmentes helyeken kialakítani. A „Tom” alagút az egyik barakk egy sötét sarkából indult nyugati irányba, egy tűzhely kéménye mellett. Ezt a járatot felfedezték az őrök, és dinamittal beomlasztották.
A „Dick” bejárata egy mosdó vízgyűjtő gödrében volt elrejtve, ez a járat rendelkezett a legbiztosabb csapóajtóval. A „Tom” járattal megegyező irányba haladt – a foglyok úgy gondolták, erre az épületre biztosan nem fognak gyanakodni a németek, mivel igen messze volt a kerítéstől.
Végül a tábortól nyugatra lévő erdőt, ahol a felszínre kellett volna érnie, a tábor bővítése keretében kiirtották (a tábor e részén szállásoltak el később amerikai foglyokat). Innentől a Dick tárolóhellyé vált, ahová törmeléket, földet és fontos tárgyakat, például hamis dokumentumokat rejtettek.
A „Harry” alagutat a másik kettőtől eltérően észak felé kezdték el kialakítani. Ez az adminisztrációs épület és a gyengélkedő alatt is áthaladt, bejárata pedig egy tűzhely alá volt rejtve. Ezt az alagutat nem fedezték fel a szökési kíséretig az őrök, így a foglyok ezen haladtak át.

Miután a kísérlet során felfedezték, feltöltötték homokkal és szennyvízzel, majd cementtel zárták el bejáratait. Az alagutak mindegyikét körülbelül 10 méter mélyre ásták le függőlegesen, mielőtt elkezdtek volna velük vízszintesen haladni. Bushell és társai tudták, hogy az ilyen típusú szökések megakadályozása céljából a németek mikrofonokat helyeztek a föld alá, hogy érzékelhessék az esetleges alagútásást, e mélységben azonban ezek már nem jelentettek fenyegetést.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap