Aznap: 1954. július 4.
2019. július 4. 19:22 Múlt-kor
1954. július 4-én, vasárnap a meglehetősen sajátos hangulatú korabeli magyar sajtóban kevés olyan hír jelent meg, amely ne bírt volna valamiféle propagandaértékkel – a megszokottnál kevesebb külföldi hír jelent meg az országos lapokban, a hazai hírek legtöbbje pedig a szocialista gazdaság teljesítményéről és a sztahanovista eredményekről szólt. A nap legfontosabb híre azonban – bármily lehangoló is volt – minden szempontból igaz volt.
„Kedvező légkör az indokínai tűzszünet! tárgyalásokon”
A Magyar Nemzet híre:
„Pekingből jelenti az Új-Kína: Mint a Vietnami Tájékoztató Iroda közli a vietnami néphadsereg főparancsnokságának és a Francia Unió indokínai haderői főparancsnokságának küldöttsége a következő együttes hivatalos közleményt adta ki a július 4-én Indokínában megtartott katonai tanácskozásról:”
„»A vietnami néphadsereg főparancsnoksága és a Francia Unió indokínai haderői főparancsnoksága küldöttségének katonai értekezlete 1954. július 4-én a Vietnami Demokratikus Köztársaság időszámítása szerint 8 órakor, illetve szaigoni idő szerint 9 órakor megkezdődött a III. számú műút mentén levő Trung Gia-ban. A megnyitó ülés kedvező légkörben folyt le. A két küldöttség vezetője megnyitó beszédében a két ország népei békevágyának adott hangot és rámutatott azokra az erőfeszítésekre, amelyeket a két félnek meg kell tennie az értekezlet sikere érdekében. A két küldöttség július 4-én megállapodásra jutott az értekezlet feladatait, hatáskörét, napirendjét, elveit és munka- módszerét illetően. A konkrét problémák megvitatását a következő ülésen kezdik meg.«”
„Egyre több ipari szakmunkás költözik vidékre”
A Népszava értesülése:
„A párt hívó szavára mind több ipari szakmunkás költözött vidékre, hogy a falun folytassa munkásságát. Több mint 900 lakatos, szerelő, esztergályos került gépállomásokra, gépjavító vállalatokhoz vagy állami gazdaságokba. A Munkaerő Tartalékok Hivatala is gondoskodik arról, hogy minél több új szakmunkás álljon a vidék rendelkezésére. Az idén – elsőízben – több mint 1300 gyakorló vasipari szakmunkás hathetes tanfolyam elvégzése után mint traktoros kerül majd a gépállomásokra.”
„Élénk partizántevékenység Guatemalában”
A Szabad Nép külföldi híre:
„Mint a »United Press« hírügynökség guatemalai tudósítója jelenti, guatemalai parasztok fegyveres osztagai támadásokat intéznek gépkocsiutak, szállítóoszlopok, valamint kisebb helységek ellen. »A katonai junta – írja a tudósító – parancsot adott a katonáknak, hogy azokon a vidékeken, ahol a támadások folynak, tartóztassák le a parasztokat és fegyverezzék le azokat a parasztokat, akiknél fegyvert találnak. Különösen élénk partizántevékenység észlelhető Puerlo-Barrios térségében.«”

„Angol–amerikai tárgyalások az önálló nyugatnémet hadseregről és a délkeletázsiai szövetségről”
A Magyar Nemzet közölte az MTI berlini hírét:
„A nyugatnémet sajtó beszámol arról, hogy az angol és amerikai külügyminisztérium képviselői hétfőn délelőtt Londonban tárgyalásokat kezdtek. A tanácskozások célja annak megállapítása, hogy az európai védelmi közösségiről szóló párizsi egyezmény végleges bukása esetén életbe lehet-e léptetni a bonni szerződést, amely módot adna Nyugat-Németországnak önálló hadsereg szervezésére.”
„A londoni megbeszéléseken Franciaország képviselői nem vesznek részt. A New York Herald Tribune washingtoni tudósítójának jelentése szerint az Egyesült Államok és Anglia ezen a héten nemhivatalos tárgyalásokat szándékozik kezdeni a délkeletázsiai katonai szövetség létrehozásának terveiről annak a megállapodásnak megfelelően, amely a múlt héten jött létre Eisenhower és Churchill között. Az angol–amerikai tárgyalások kezdetének pontos idejét még nem rögzítették. A tudósító szerint a tárgyalásokon a következő kérdésekkel foglalkoznak: »1. Milyen országoknak kell csatlakozniok ehhez a szerződéshez? 2. Hogyan választják ki ezeket az országokat és ki hivatott meghívásukról intézkedni? 3. Milyen kötelezettségeiket kell magukra vállalniok ezeknek az országoknak a szövetség keretében?«”
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59