Az „igazi” Forrest Gump is a fenekén sérült meg Vietnamban
2016. január 26. 08:37
„Az élet olyan, mint egy doboz bonbon. Sosem tudhatod, mit veszel ki belőle” – szól Forrest Gump édesanyjának örök érvényű mondata. Minden bizonnyal sokakban csalódást kelt, hogy nem létezett olyan személy, aki elmondhatja magáról, hogy alabamai futballsztár volt, vietnami szerepvállalása miatt kitüntették Becsület érdeméremmel, Kínában mindenkit lealázott pingpongban, hogy aztán híres rákhalász-kapitány legyen. Az azonban elmondható: létezett az „igazi Forrest Gump”. Sammy L. Davist 1968-ban valóban kitüntették Vietnamban (no nem Dan hadnagy vagy BB megmentéséért), a kitüntetésről készült képek pedig visszaköszöntek az 1994-es filmben is.
Korábban
Ezernyi dartsnyíl repül a vietkongok felé
Sammy L. Davis a Forrest Gump című örök klasszikus 1994-es bemutatóját követően került reflektorfénybe. Bizonyára sokaknak ismerős az a jelenet, amikor Lyndon B. Johnson amerikai elnök kitünteti a filmben játszó Tom Hankst, aki később letolja a nadrágját, hogy megmutassa neki, hol sérült meg. Bár ez utóbbi jelenet valójában nem történt meg (annak ellenére, hogy az „igazi Forrest Gump” valóban kapott néhány vietnami golyót a farpofái közé, a mozgóképen eredetileg látható katona valójában Davis volt. A valós történelmi felvétel megjelenítése a filmen a háborús veterán előtti tisztelgés jele volt. A televíziós technika akkoriban nem volt ilyen fejlett, mint ma, de a vágók ügyesen rámontírozták Tom Hanks fejét Davis testére.
A fiatal Sammy L. Davis önkéntesként jelentkezett a tüzérséghez, mivel édesapja szintén tüzér volt a második világháborúban. Habár a tüzérséget gyakran a frontvonalak mögött szeretjük elképzelni, ahol elvileg biztonságos távolságból lehetett irtani az ellenséget, valójában az egész délkelet-ázsiai ország egy teljes frontvonal volt, ahol senki sem volt biztonságban. Miután Davis elvégezte a kiképzést, kérte, hogy Vietnamba helyezzék át. Az egysége 1967. november 18-án landolt a dél-vietnami Cai Lay-i bázison. Kevesebb mint 24 órával később Davis már a saját és a körülötte lévők életéért küzdött a dzsungelben.
Eleinte aknatámadást indított az ellenség, majd becslések szerint 1500 vietkong támadta meg meglepetésszerűen a bázist. Davis nem esett kétségbe, odaugrott a gépfegyver elé, és fedezte társait, akik egy 105 milliméteres, könnyű tábori tarackot (M101A1) próbáltak működőképessé tenni. Az egységet azonban telibe találták egy páncéltörő ágyúval: az egység zöme odaveszett, Davis pedig berepült egy rakétatölcsérbe.
Figyelmen kívül hagyva a körülötte lángoló tárgyakat és saját sérüléseit, Davis visszaugrott a tarackhoz, és beüzemelve számos pontos találatot leadott. A véres háború kezdeti szakaszában úgy tűnt, hogy az amerikai csapatok tűzfölénye eleve reménytelenné teszi az ellenfél esetleges tömeges gyalogsági támadásait, viszont a gyakorlatban ez nem így alakult. Néhány sikeres lerohanás megmutatta, hogy ha a vietnami csapatoknak sikerül 200 méteren belülre kerülniük, akkor a hagyományos tüzérségi tűz már nem eléggé hatásos.
A klasszikus kartácstűz modern változataként 1966-ban a „Beehive”, vagyis a méhkas lövedék lett kifejlesztve. Itt azonban nem apró cserépdarabok, és különböző fémrepeszek repültek ki a tarackokból, hanem több ezer darab, 4-5 centiméter hosszú nyilacska. Tulajdonképpen egy gyilkos darts volt ez, amelyet Davis beüzemelve és 18 ezer nyilat kilőve nagy pusztítást végzett a túl közel kerülő és már az ötödik hullámban támadó ellenség sorai között. Később egy jól irányzott aknavető ismét eltalálta az amerikai tarackot, és Davis másodjára is megsérült, ám ismét visszamászott a fegyverhez, és egészen addig folytatta a tüzelést a sérült tarackkal, amíg már nem volt több muníciója.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
3. Az ipari forradalom
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Ausztál kőművesekre, sztrájkok áldozataira és Szent Józsefre emlékezünk május 1-jén
- A bálnavadászat brutális gyakorlata olajozta be az ipari forradalom fogaskerekeit
- Az ipari forradalom szennyezésének legkorábbi nyomait mutatták ki a Himalája gleccserében
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- Száz évre romba dőlt a kínai gazdaság, miután a britek megszerezték a tea titkát
- Egy chicagói sztrájk halálos áldozatainak emléknapja volt eredetileg május 1.
- Gőzerővel indította el az ipari forradalmat James Watt találmánya
- Meglepő vége lett a ló és a gőzmozdony versenyének 1830-ban
- Mi volt az angol ludditák igazi célja a géprombolással?
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap