Az első Holdra szállás közvetítésében is szerepet játszott Goldmark Péter Károly
2024. szeptember 4. 09:50 Múlt-kor
„Ha a mai ember életéből egy szép napon »eltűnne« a televízió, az már-már olyan lenne, mintha elveszítené érzékszerveinek valamelyikét” – így jellemezte a tévé mindennapi életben betöltött szerepét a Képes Újság egyik 1982-es lapszáma. Ahhoz, hogy a televízió ennyire alapvetővé váljon, nagyban hozzájárult, hogy a technika fejlődésének köszönhetően egyre valósághűbb képet tudott sugározni. A képek színessé válása fordulópont volt a televíziózás történetében. A magyar származású Goldmark Péter Károly fejlesztésének köszönhetően 84 évvel ezelőtt, 1940. szeptember 4-én továbbítottak először elektronikus eszközökkel színes televíziós képet az amerikai Columbia Broadcasting System társaság stúdiójából.
Korábban
A híres zeneszerző, Goldmark Károly családjába született Péter Károly maga is tehetséges zenésznek indult, de a hangok helyett – vagy mellett – hamar a képek felé terelődött a figyelme. Kisfiúként az első világháború éveiben, ha tehette, mindig a moziban ült. Nem az izgatta azonban a fantáziáját, amit lát, hanem az, hogyan születik meg a látott mozgókép. A történet helyett a film és a vetítés technikája nyűgözte le.
Hamar lecsaptak a tehetségre
A fizika iránti fogékonysága hamar feltűnt tanárainak. Miután a család 1920-ban Bécsbe emigrált, Goldmark a helyi műegyetemre jelentkezett, később Berlinben folytatta tanulmányait. A televíziózás felé az ekkoriban a műegyetemmel együttműködő Siemens-Halske cég munkatársa, Gábor Dénes irányította. A 20 éves Goldmark 1926-ban megszerkesztett egy tévérendszert, amelyben 2,5x3,8 cm-es képernyőjén sikerült a Londonból érkező kísérleti adás képeit fognia. A képen egy színes ruhás táncosnő tűnt fel: „A narancsszínű kép idegesen rángatózott, mivel az átvitel üteme a mozgás sebességéhez képest még igen lassú volt.”
A televíziós kísérletek központja ekkoriban Anglia volt, ahol a BBC már műsorokat is sugárzott. A szemfüles angolok le is csaptak az ígéretes tehetségnek látszó Goldmarkra és leszerződtették. A fiatal kutató néhány év múlva visszatért Bécsbe, hogy aztán onnan a háborús fenyegetés miatt 1933-ban Amerikába vándoroljon. Két év múlva Peter C. Goldmark néven a világ egyik legnagyobb hírközlési társasága, az amerikai Columbia Broadcasting Systems (CBS) munkatársa, később kutató-fejlesztő részlegének főmérnöke lett.
A legenda szerint egy kanadai utazása során megnézte az Elfújta a szél című híres regényből készült színes filmet. Benyomásairól így számolt be: „A színek varázsa magával ragadott, és valóságos kisebbségi érzés fogott el a fekete-fehér televízió miatt.” Három hónap alatt megoldotta a színes televízió problémáját. Az első színes film után 1940. szeptember 4-én elkészült az első színes tv-adás.
Több mint száz találmány
Az emberi szemben kétfajta fényreceptor található: az egyik a fekete-fehér, a másik a színes látást teszi lehetővé. Utóbbiból ugyanakkor csak három fajta fordul elő: a kék, a zöld és a piros fényre érzékenyek. A Goldmark-féle színestévé-rendszer lényege egy-egy forgó korong, amelyek mozgatásával felváltva kék, zöld és vörös színszűrő kerül a felvevő képcsöve elé. Ugyanilyen rendszer található a vevőberendezés képcsöve előtt is, ennek színkorongja a leadóéval szinkronban forog.
Goldmark a második világháború után a hanglemezgyártás felé fordult, neki köszönhetjük a „hosszan játszó” (LP), népszerű nevén mikrobarázdás hanglemez kifejlesztését. Az '50-es években visszatért a televíziós technikához. Csak azzal a feltétellel kapott támogatást találmányához, ha eléri, a fekete-fehér készülékek is sugározni tudják a színes adásokat. Az első megoldása nem járt sikerrel, a színátvitel színeltolódást eredményezett, azaz az alakok bekékültek és bezöldültek a képernyőn. Bár további három rendszert is kidolgoztak ez idő tájt Amerikában, Goldmarké volt a legtökéletesebb. 1950-ben végül is ez lett az elfogadott (normalizált) NTSC (National Television System Comittee / Nemzeti Televíziós Rendszerbizottság) országos szabvány.
Magyarországon 1969-ben sugározták az első színes TV-adást. Televízió készülékek a Budapesti Nemzetközi Vásáron 1983-ban (Fortepan / Szalay Zoltán)
A sikeres kísérletek után még hosszú út vezetett odáig, hogy az amerikaiak otthonaikban élvezhessék a színes tévézés élményét. Goldmark a háború után tökéletesítette a színes televíziós eljárást és egész Észak-Amerikára kiterjedő hálózatot dolgozott ki. A vevőkészülékek az 1960-as években terjedtek el.
A nyughatatlan feltaláló változatos feladatokat talált magának: megalkotta a gyomor- és bélrendszer vizsgálatára alkalmas miniatűr tévét, de meghatározó szerepe volt az első Holdra szállás közvetítésében is. Összesen több mint száz találmányát szabadalmaztatta a CBS.
Goldmark amennyire nem félt újat gondolni és alkotni, annyira nem tartott a sebességtől sem. 1977-ben gyorshajtás következtében autóbaleset áldozata lett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Szinte egyáltalán nem ismerte az édesanyját a fiatal Marie Antoinette 09:50
- Harc nélkül szerezte meg New Yorkot a hollandoktól Anglia 09:05
- Egy kagylóra hasonlított a függetlenségi háború alatt épített első harci tengeralattjáró tegnap
- Több mint fél ezer rendházat számolt fel a Rákosi-rendszer tegnap
- Mindhiába harcolt Napóleon a fogcsikorgató orosz fagyban tegnap
- Taktikai hibát követhettek el a németek az angliai csata során tegnap
- Kétszer is trónra lépett I. Mihály, Románia utolsó királya 2024.09.06.
- Nem lelte meg a boldogságot második házasságában Szendrey Júlia 2024.09.06.